e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Wciągniki łańcuchowe

Wciągniki jako kompaktowe urządzenia stanowią rozwiązanie pracujące samodzielnie bądź będące podstawą działania większości urządzeń dźwignicowych – suwnic, żurawi i wciągarek bramowych. Na rynku dostępnych jest wiele ich modeli – wciągniki ręczne i elektryczne, wciągniki linowe i łańcuchowe, wciągniki o różnej mocy pracy i wysokości podnoszenia oraz wiele innych. Do najprostszych, najtańszych i jednocześnie najczęściej stosowanych należą wciągniki ręczne łańcuchowe.    Konstrukcja i działanie wciągników ręcznych łańcuchowych
Wyświetlane 20 z 27 wyników
Wciągniki łańcuchowe (27)

Wciągniki łańcuchowe

Wciągniki jako kompaktowe urządzenia stanowią rozwiązanie pracujące samodzielnie bądź będące podstawą działania większości urządzeń dźwignicowych – suwnic, żurawi i wciągarek bramowych. Na rynku dostępnych jest wiele ich modeli – wciągniki ręczne i elektryczne, wciągniki linowe i łańcuchowe, wciągniki o różnej mocy pracy i wysokości podnoszenia oraz wiele innych. Do najprostszych, najtańszych i jednocześnie najczęściej stosowanych należą wciągniki ręczne łańcuchowe. 
 

Konstrukcja i działanie wciągników ręcznych łańcuchowych

Wciągniki ręczne łańcuchowe to kompaktowe urządzenia łatwe w obsłudze. Obudowy wciągników wykonywane są najczęściej ze stali nierdzewnej, zabezpieczonej powłoką antykorozyjną. Zastosowanie zamkniętych, smarnych łożysk oraz ocynkowanych łańcuchów nośnych i manewrowych zapewnia im długą żywotność. Są całkowicie bezpieczne w zastosowaniu, a ich obsługa nie wymaga skomplikowanej wiedzy oraz złożonego zaplecza technicznego.
Działanie wciągnika ręcznego łańcuchowego może być uruchamiane w dwojaki sposób – służy do tego łańcuch napędowy lub dźwignia ręczna. Dzięki mechanizmom przekładniowym wciągniki ręczne łańcuchowe są w stanie podnieść ciężary o masie nawet do 5 ton – im większy jest udźwig wciągnika, tym dłuższy jest czas podnoszenia ładunku. Wciągniki ręczne łańcuchowe mogą mieć różną wysokość podnoszenia – dostosowujemy ją do wymagań naszych klientów. 
 

Wciągnik ręczny łańcuchowy - zastosowanie

Wciągniki ręczne łańcuchowe są urządzeniami kompaktowymi, które, po umieszczeniu na wózku jezdnym, bez problemu można zamocować tak na dźwignicy, jak i dedykowanej belkowej konstrukcji stalowej. Stosuje się je praktycznie we wszystkich gałęziach przemysłu. Używa się ich zarówno w sklepach czy małych magazynach i warsztatach, jak i na budowach, w pracach kamieniarskich i kanalizacyjnych, a także w dużych zakładach przemysłowych. 
Wciągniki ręczne łańcuchowe są idealnym wyposażeniem stanowisk pracy w miejscach, w których ładunki podnoszone są sporadycznie a transportowane ładunki nie charakteryzują się bardzo dużą wagą. Brak konieczności doprowadzenia zasilania czyni z wciągników ręcznych łańcuchowych idealne wyposażenie niedużych urządzeń dźwignicowych, które można demontować i transportować w różne miejsca pracy. 
 

Czy wciągniki ręczne łańcuchowe podlegają UDT?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego, wciągniki ręczne o udźwigu do 2 t do pracy w warunkach standardowych nie podlegają zgłoszeniu do UDT. Wyjątkiem są sytuacje, gdy wciągnik tego typu zamocowany jest na torze jezdnym lub suwnicy – wtedy wymagana jest rejestracja urządzenia w UDT. Dla wciągników ręcznych łańcuchowych do 2 t ustalono jednak formę dozoru uproszczonego – należy im zapewnić specjalistyczną konserwację i obsługę przez osoby, które zostały poinformowane o zasadach używania wciągnika. Dla wciągników z tej grupy udźwigowej należy również prowadzić niezbędną dokumentację przeglądową – urządzenie powinno podlegać przeglądowi co 90 dni.
Wciągniki ręczne łańcuchowe o udźwigu powyżej 2 ton podlegają dozorowi technicznemu – muszą być zgłaszane do Urzędu Dozoru Technicznego, który poddaje je odbiorowi stanowiskowemu. 
 

Jakie zasady podczas pracy z wciągnikiem ręcznym łańcuchowym?

Podczas podnoszenia ładunków występuje niebezpieczeństwo, szczególnie w przypadku, kiedy wciągnik ręczny łańcuchowy jest używany w niewłaściwy sposób lub jest nieodpowiednio konserwowany. Wciągnik należy używać zgodnie z przeznaczeniem i obowiązującymi przepisami BHP. Podstawowe zasady:
  • nie należy używać wciągnika do podnoszenia lub transportu osób,
  • nie należy podnosić lub transportować ładunków nad osobami lub w ich pobliżu,
  • nie należy obciążać wciągnika bardziej, niż pozwala na to nośność podana na wciągniku, 
  • należy przekonać się, że konstrukcja nośna bezpiecznie utrzyma w pełni obciążony wciągnik i pozwala na wykonanie wszystkich operacji podnoszenia,
  • należy zwrócić uwagę osobom znajdującym się w pobliżu o zamiarze rozpoczęcia pracy wciągnikiem, 
  • należy sprawdzić, czy długość łańcucha jest wystarczająca do zamierzonej pracy, 
  • należy podejmować czynności, by łańcuch ładunkowy był niezardzewiały, czysty i naoliwiony, 
  • nie należy ciągnąć ładunków, które są na stałe zabudowane lub których szacunkowa masa nie jest znana,
  • nie należy używać uszkodzonego lub zużytego wciągnika, 
  • nie należy używać zmodyfikowanych lub zdeformowanych haków.
 

E-hak24

W ofercie E-hak24 umieściliśmy najpopularniejsze, uniwersalne modele wciągników ręcznych łańcuchowych o różnym udźwigu, z możliwością dostosowania długości łańcucha podnoszącego. W naszym asortymencie znajdują się również wciągniki ręczne łańcuchowe przystosowane do pracy w strefie zagrożonej wybuchem, a także wózki jezdne kompatybilne z oferowanymi modelami wciągników. Zajmujemy się również przeglądami oraz naprawą wciągników różnych producentów.
Doradzamy naszym klientom w zakresie wyboru właściwego wciągnika oraz jego późniejszej eksploatacji.  Gwarantujemy serwis oraz wsparcie techniczne na wszystkich etapach współpracy. 
0
Lista
0
Koszyk