Zastosowanie odpowiednio dobranych uchwytów do blachy pozwala znacznie usprawnić oraz zwiększyć bezpieczeństwo podczas transportu arkuszy blach. Stanowiąc nieporęczny oraz często bardzo ciężki ładunek wymagają rozwiązań dedykowanych, które uniemożliwią odpadnięcie ładunku podczas przemieszczania. Na rynku dostępne są różne typy uchwytów do blach – najpopularniejszymi są uchwyty do blach w pionie oraz uchwyty do blach w poziomie.
Zastosowanie uchwytów do blach
Uchwyty do blach to specjalistyczne produkty zaprojektowane do podnoszenia oraz transportu ładunków w postaci arkuszy blachy – pojedynczych lub w pakietach. Sprawdzają się również w transporcie konstrukcji stalowych oraz profili. Dobrej jakości uchwyty do podnoszenia blach, stosowane w zestawie z
trawersami i
zawiesiami, umożliwiają bezpieczne manipulowanie ładunkiem w procesach magazynowych, produkcyjnych czy załadunkowych. To czyni je sprzętem niezbędnym we wszystkich zakładach przemysłowych stosujących materiały w tej postaci.
Szereg dostępnych modeli uchwytów do blach pozwala bezproblemowo wybrać produkt odpowiedni do konkretnych zastosowań. Część uchwytów ma uniwersalna zastosowanie, są również takie, które są przystosowane do blach określonego rodzaju. Przy wyborze uchwytu do blach należy zwrócić uwagę na metodę podnoszenia (w pionie lub w poziomie), zakres pracy szczęki, typ blachy, dopuszczalne obciążenie robocze oraz sposób zawieszenia na dźwignicy. Ważna jest również ilość uchwytów – uchwyty do transportu blach w poziomie używane są zawsze przynajmniej w parach.
Konstrukcja i rodzaje uchwytów do blachy
Podstawowe typy uchwytów do blach to uchwyty do transportowania blach w pionie oraz uchwyty do przenoszenia arkuszy w poziomie. Każdy z tych rodzajów uchwytów działa na odmiennej zasadzie.
Uchwyty do przenoszenia blach w pionie:
-
nadają się wyłącznie do transportu pojedynczych elementów, nigdy ich pakietów,
-
zasada ich działania opiera się na szczękach wyposażonych w ząbki, które wbijają się w powierzchnię blachy, podczas gdy po przeciwnej stronie znajduje się dociskowy element szczęki, blokowany dźwignią dociskową z siłą dostosowaną do rodzaju oraz masy arkusza blachy,
-
dzięki dźwigni dociskającej szczękę uchwyt blokuje się na podnoszonym elemencie aż do chwili zwolnienia dźwigni.
Uchwyty do blach w poziomie:
-
występują na rynku w dwóch typach – z blokadą oraz bez blokady,
-
uchwyty z blokadą zaleca się do cienkich arkuszy, które mogą zachowywać się nieprzewidywalnie podczas transportu – wyginać się albo wpadać w wibracje,
-
uchwyty niewyposażone w blokadę nadają się do transportu arkuszy grubszych i bardziej stabilnych w czasie przenoszenia,
-
nie nadają się do stosowania pojedynczo – zawsze używane są w układzie dwóch lub czterech sztuk.
Zarówno w grupie uchwytów do blach w pionie, jak i uchwytów do blach w poziomie występują też specjalistyczne uchwyty, przystosowane do arkuszy blachy o specyficznych właściwościach, np. polerowanych lub bardzo cienkich – mają silniejszy docisk bądź pozbawione są ząbków, aby nie uszkodzić powierzchni ładunku.
Zasady stosowania uchwytów do blach
Ponieważ uchwyty do blach sprzedawane są w różnych rodzajach, należy uważnie czytać instrukcję i stosować się do zaleceń producenta. Podstawowe zasady bezpiecznego używania uchwytów do blach są następujące:
-
powierzchnia blach przeznaczonych do transportu powinna być czysta i sucha,
-
uchwyty do blach w pionie mogą być używane pojedynczo, uchwyty do blach w poziomie – zawsze przynajmniej w parach,
-
uchwyty do blach w poziomie zawsze powinny być umieszczane dokładnie naprzeciw siebie,
-
podczas obracania blachy zawieszonej pionowo jej dolny brzeg powinien zawsze mieć kontakt z podłożem,
-
przed podnoszeniem blachy należy wyznaczyć jej środek ciężkości i odpowiednio zamocować uchwyt – pozwoli to uniknąć kołysania się ładunku podczas transportu.
w przypadku blach niestandardowych – bardzo cienkich, podatnych na uszkodzenia itp. należy zastosować rozwiązania przystosowane do ich transportu – z mocniejszym zaciskiem, bez ząbków itp.
Przeglądy uchwytów do blach
Uchwyty do blachy, podobnie jak inny osprzęt dźwignicowy, wymagają stałego
kontrolowania stanu technicznego. Odpowiednio wczesne wykrycie usterek może stanowić o bezpieczeństwie osób oraz ładunków przenoszonych z ich zastosowaniem. Przed każdym użyciem należy wizualnie sprawdzać stan uchwytu – kondycję połączeń spawanych i śrubowych, działanie dźwigni, wygląd szczęk i ząbków pochwytowych. Uwagę należy zwracać również na elementy służące do zaczepienia uchwytu na dźwignicy. Dostrzeżenie jakichkolwiek usterek w częściach uchwytu jest równoznaczne z wycofaniem uchwytu do blach z eksploatacji aż do momentu wykonania naprawy. Co 12 miesięcy warto zlecić specjalistyczny
przegląd uchwytów przez specjalistów posiadających odpowiednie uprawnienia.
E-hak24.pl
Sklep E-hak24.pl oferuje szeroki wybór uchwytów do blach w pionie oraz uchwytów do blach w poziomie. Oferujemy również specjalistyczne uchwyty transportowe do transportu całych pakietów blach, znacznie ułatwiające wydajność procesów załadunkowych oraz magazynowych. Oferujemy również
chwytaki magnetyczne, które pozwalają na transport ładunków ferromagnetycznych bez konieczności stosowania pochwytów czy zacisków. Cały nasz asortyment to produkty wysokiej jakości, przetestowane przez specjalistów. Nasz zespół to doświadczeni sprzedawcy, którzy doradzą w kwestii doboru odpowiedniego uchwytu do blach oraz jego późniejszej eksploatacji.
Sprawdź pozostały uchwyty: