e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Uchwyty do rur i elementów okrągłych

Uchwyty do rur Transport rur oraz podłużnych elementów o okrągłym przekroju to jeden z elementów prac w zakładach różnego typu, w których stosuje się je jako element procesów produkcyjnych, montażowych bądź magazynowych. Potrzeba transportu rur pojawia się również w pracach warsztatowych, a przede wszystkim – hydraulicznych czy budowlanych. Wyposażenie maszyn transportowych w uchwyty do rur znacznie usprawnia wykonywanie wielu prac, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa osób oraz ładunków.  Sp...
Wyświetlane 20 z 5 wyników
Uchwyty do rur i elementów okrągłych (5)

Uchwyty do rur i elementów okrągłych

Uchwyty do rur

Transport rur oraz podłużnych elementów o okrągłym przekroju to jeden z elementów prac w zakładach różnego typu, w których stosuje się je jako element procesów produkcyjnych, montażowych bądź magazynowych. Potrzeba transportu rur pojawia się również w pracach warsztatowych, a przede wszystkim – hydraulicznych czy budowlanych. Wyposażenie maszyn transportowych w uchwyty do rur znacznie usprawnia wykonywanie wielu prac, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa osób oraz ładunków. 
Specjalistyczne uchwyty transportowe wykonane ze stali stosuje się głównie do rur o dużej masie – takich, których nie da się przetransportować z użyciem siły rąk ludzkich. Szczególnie poręczne są w pracach budowlano-melioracyjno-kanalizacyjnych, znacznie ułatwiając i przyspieszając montaż kanalizacji czy instalacji różnego typu. 
 

Konstrukcja i rodzaje uchwytów do rur

Uchwyty do rur to stosunkowo prosty osprzęt, współpracujący z podstawowymi dźwignicami oraz działający bez potrzeby doprowadzenia zasilania. Jeśli chodzi o budowę oraz sposób działania uchwytów z oferty Ehak24.pl, możemy podzielić je na dwie grupy.
Chwytaki do rur z mechanizmem nożycowym to jedna z najpopularniejszych konstrukcji, stosowana w uchwytach transportowych przeznaczonych do różnego typu ładunków. Pochwyt ładunku następuje w nich podczas obciążania uchwytu poprzez podnoszenie ładunku. Siła zacisku szczęk jest w nim proporcjonalna do podnoszonego ciężaru, co stanowi gwarancję pełnego, silnego pochwytu, a co za tym idzie – bezpieczny transport. Uchwyty do rur stalowych i  elementów okrągłych oparte na tej konstrukcji są łatwe w obsłudze, przystosowane do współpracy z hakami dźwignic różnego typu, wyposażone są w zaczep w pozycji otwartej, umożliwiający założenie uchwytu i jego automatyczne odczepienie po odstawieniu transportowanego elementu. Uchwyty z mechanizmem nożycowym mogą być stosowane pojedynczo, a pochwyt następuje od zewnątrz ładunku. Nadają się głównie do krótszych odcinków rur i elementów okrągłych. 
Uchwyty do rur podwójne to proste uchwyty do rur stalowych, które muszą być używane wyłącznie w parach. Przystosowane są do współpracy z zawiesiem dwucięgnowym o długości cięgien pozwalającej na rozstaw uchwytów umożliwiający pochwycenie odcinka rury na obu jej końcach. Mechanizm ich działania polega na umieszczeniu ramienia uchwytu w otworze końcówki rury – stabilność pochwytu zapewnia w tym przypadku zawieszenie na zawiesiu dwucięgnowym. Uchwyty tego typu nadają się do rur niedużej oraz średniej długości – ich rozstaw ograniczony jest do możliwości rozstawu zawiesia. Sprawdzają się w transporcie rur o powłoce podatnej na uszkodzenia. 
 

Dobór uchwytów do rur

Przy wyborze uchwytów do rur i uchwytów do elementów okrągłych należy kierować się przede wszystkim parametrami ładunków, które mają być z ich pomocą podnoszone. Ważna jest masa transportowanych elementów, długość ich odcinków, a także – średnica otworu w przypadku rur. Warto również zwrócić uwagę na powłokę – w przypadku podatnej na uszkodzenia lepiej wybrać uchwyty do rur podwójne, które nie stykają się z powierzchnią zewnętrzną rur, a dodatkowo mogą być wyposażone w element gumowany, zapewniający dodatkową ochronę. 
Należy również mieć na uwadze typ dźwignicy, z którą będą współpracowały uchwyty transportowe do rur. W przypadku niektórych uchwytów konieczne będą zawiesia o odpowiedniej długości. Przed stosowaniem uchwytów do rur i elementów okrągłych należy również dokładnie zapoznać się z instrukcją załączoną przez producenta, co pozwoli uniknąć pytań podczas eksploatacji sprzętu. 
 

Kontrola i konserwacja uchwytów do rur

Uchwyty do rur to osprzęt chwytający, który ze względu na swoją funkcjonalność, powinien być poddawany regularnym przeglądom. Kontrole pozwolą uniknąć niebezpieczeństwa dla ludzi i ładunków oraz koniecznych przestojów podczas wykonywania zadań produkcyjnych, montażowych oraz transportowych.
Kontrolowanie uchwytów do rur powinno być wykonywane przed każdym ich użyciem. Wykonywanie testów wzrokowych i dotykowych pozwoli wykryć drobne uszkodzenia w postaci uszkodzeń powłoki malarskiej, pojawienia się korozji, pęknięć w stali, poluzowanych śrub oraz zniekształceń w samym uchwycie i elementach uzupełniających. Należy również pamiętać o tym, że tabliczka znamionowa uchwytu powinna być zawsze czytelna, szczególnie w zakresie parametrów pochwytowych, takich jak udźwig czy zakres szczęk. Wykrycie jakichkolwiek uszkodzeń w konstrukcji bądź powłoce uchwytu do rur jest równoznaczne z wycofaniem do z eksploatacji aż do czasu naprawienia usterek. 
Każdy uchwyt powinien być sprawdzony przez specjalistę w trybie określonym przez producenta, a w razie potrzeby – poddany renowacji, wymianie elementów bądź modernizacji. 
 

Ehak24.pl

Sklep internetowy Ehak24.pl oferuje podstawowe modele uchwytów transportowych do rur, działających na różnych zasadach i nadających się do różnych zastosowań. Wszystkie produkty z naszej oferty zostały wielokrotnie sprawdzone przez naszych specjalistów, z włączeniem testów wytrzymałościowych. Nasz zespół pomoże odpowiednio dobrać wersję uchwytu oraz dostosować jego parametry do transportowanych ładunków. Służymy również wsparciem podczas eksploatacji naszych urządzeń oraz serwisem pogwarancyjnym. 
0
Lista
0
Koszyk