e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Firanki kablowe

Firanka kablowa – z czego się składa? Nazwa firanek kablowych określa się w branży instalację energetyczną, w której płaskie bądź okrągłe kable, zamocowane (podwieszone) są miejscowo na elementach nazywanych wózkami kablowymi, mocowanych na belce prowadzącej – prowadnicy. Dla prawidłowego działania systemu uzupełnia się go o tzw. wózki zbierakowe, mocowane na początku toru jazdy oraz montowane na końcu strefy zjazdu zaciski końcowe. Części systemu firankowego to również łączniki, wieszak...
Wyświetlane 20 z 20 wyników
Firanki kablowe (20)

Firanki kablowe

Firanka kablowa – z czego się składa?

Nazwa firanek kablowych określa się w branży instalację energetyczną, w której płaskie bądź okrągłe kable, zamocowane (podwieszone) są miejscowo na elementach nazywanych wózkami kablowymi, mocowanych na belce prowadzącej – prowadnicy. Dla prawidłowego działania systemu uzupełnia się go o tzw. wózki zbierakowe, mocowane na początku toru jazdy oraz montowane na końcu strefy zjazdu zaciski końcowe. Części systemu firankowego to również łączniki, wieszaki, zderzaki końcowe, zabieraki oraz inne akcesoria. W ofertach rynkowych dostępne są także wózki do podwieszenia kasety sterowniczej, stosowane w sytuacjach, gdy operator chce się przemieszczać analogiczne do jazdy sterowanego elementu – szczególnie w przypadku urządzeń o większym zakresie pracy. 
 
Budowa firanek kablowych pozwala na zastosowanie tego rodzaju u zasilania do urządzeń przemieszczających się po różnych torach – zarówno rzadszych łukowych, jak i częstszych prostoliniowych. Części składowe firanek kablowych dostosowane są do pracy w różnych, również trudnych warunkach środowiskowych, co sprawia, że mogą być używane w zakładach przemysłowych wszystkich branż przemysłu. Funkcjonalne oraz uniwersalne rozwiązanie pozwala na dopasowanie do różnych urządzeń, nie tylko urządzeń transportu bliskiego. 
 

Firanka kablowa – jak działa?

Prowadnice używane w konstrukcji firanek kablowych produkuje się najczęściej z lekkich profili ceowych. Montowane są równolegle do torowiska jazdy wciągnika, najczęściej poprzez zespolenie z nim z zastosowaniem  wsporników mocowanych na łapkach do dźwigara bądź, w przypadku żurawików czy wciągarek bramowych – belki jazdy wciągnika. Wózki kablowe wyposażone są z kolei w kółka jezdne, które pozwalają na ich przemieszczanie się wzdłuż prowadnicy wraz z podwieszonym na nich przewodem, a tym samym – dostarczanie zasilania do przemieszczającego się wciągnika lub innego urządzenia. Wózki kablowe dostępne są w różnych wersjach, dobieranych odpowiednio do  konstrukcji instalacji. W ofercie Ehak24.pl dostępne są wózki zarówno do prowadnic o kształcie ceowym, jak i wózki kablowe do profili o innych formach – teowników, dwuteowników bądź kwadratowych, a także – wózki kablowe do współpracujące z belkami typu KBK. Wózki zabierakowe mogą być wykonywane w wersji stałej bądź wahliwej – zamocowane do elementu połączonego z wózkiem wciągnika pełnią funkcję ciągnienia bądź popychania pozostałych wózków. 
 

Firanka kablowa – jak dobrać?

Doprowadzenie zasilania z zastosowaniem firanki kablowej jest obecnie jedną z najtańszych i najłatwiejszych w montażu, a jednocześnie najbardziej funkcjonalnych form dostarczenia energii do poruszających się urządzeń. W ofertach rynkowych spotkamy wiele jego wersji, dlatego zanim którąś wybierzemy, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań. 
W przypadku kupna suwnicy z zasilaniem dobór odpowiedniej firanki kablowej leży najczęściej w rękach producenta urządzenia. Odpowiedni dobór rozwiązania zależny jest od czynników związanych z zastosowaniem suwnicy oraz elementami infrastruktury zakładowej. Prowadnica do wózków kablowych dobierana jest z uwzględnieniem ciężaru kabli zasilających w pełnej ich długości oraz elementów, na których podwieszony jest kabel. Ważna jest długość toru jazdy oraz kształt profilu, z którego wykonano prowadnicę do wózków – od tego uzależniamy wybór typu oraz ilości wózków jezdnych. Wykonanie prowadnicy do wózków oraz jej oddalenie od toru jazdy urządzenia jest również czynnikiem decydującym o długości zwisu firanki. Zwis powinien być wykonany w takiej długości, by także przy bocznym kołysaniu przewodami nie wchodzić w kolizję z pracą urządzenia oraz elementami otoczenia. Środowisko, w jakim pracuje dźwignica, decyduje z kolei o sposobie wykonania wózków oraz doborze kabli zasilających. Należy również pamiętać o uwzględnieniu w  przewodach odcinków doprowadzających zasilanie do firanki kablowej ze źródła zewnętrznego.
0
Lista
0
Koszyk