e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Wózki jezdne

Wózki belkowe Transport ładunków w zakładach przemysłowych różnych branż, magazynach i warsztatach oznacza konieczność doboru optymalnych rozwiązań, dostosowanych do istniejących potrzeb oraz infrastruktury zakładowej. jednym z rozwiązań jest połączenie wciągnika z wózkiem jezdnym, a tym samym – zyskanie możliwości zamontowania zestawu na belce jezdnej i objęcie jego pracą większej przestrzeni. Ehak24.pl oferuje różne rodzaje wózków jezdnych, przystosowane do współpra...
Wyświetlane 20 z 7 wyników
Wózki jezdne (7)

Wózki jezdne

Wózki belkowe

Transport ładunków w zakładach przemysłowych różnych branż, magazynach i warsztatach oznacza konieczność doboru optymalnych rozwiązań, dostosowanych do istniejących potrzeb oraz infrastruktury zakładowej. jednym z rozwiązań jest połączenie wciągnika z wózkiem jezdnym, a tym samym – zyskanie możliwości zamontowania zestawu na belce jezdnej i objęcie jego pracą większej przestrzeni. Ehak24.pl oferuje różne rodzaje wózków jezdnych, przystosowane do współpracy z oferowanymi przez nas wciągnikami łańcuchowymi ręcznymi i wyciągarkami elektrycznymi, pozwalającymi na integrację z wózkiem. 
Warto pamiętać o tym, że sam wózek jezdny nie podlega kontroli UDT, jednakże bezwzględnie zarejestrować należy w UDT każdy zamocowany na nim wciągnik ręczny o udźwigu powyżej 2 ton. 
 

Wózek jezdny - zastosowanie

Wózki jezdne to urządzenia zaprojektowane z myślą o poręczniejszej obsłudze różnego typu wciągników. Część wciągników ręcznych nie posiada w swojej konstrukcji zintegrowanego mechanizmu pozwalającego na ich przemieszczanie się wzdłuż belki – tę funkcje pełni wózek jezdny. Mocując na nim wciągnik zyskujemy, poza standardowym podnoszeniem i opuszczaniem, dodatkową możliwość przemieszczania ładunków w poziomie na przestrzeni ograniczonej długością belki. 
Wózki jezdne stosowane są najczęściej jako uzupełnienie wciągników różnego typu w urządzeniach takich jak bramki warsztatowe, żurawiki warsztatowe oraz suwnice lekkie. Wózki jezdne są również stałym wyposażeniem wciągników zamocowanych na dedykowanych konstrukcjach wsporczych o dowolnej długości, obsługujących duże powierzchnie hal produkcyjnych czy magazynowych. Umożliwiają zarówno przejazd wciągnika w linii prostej, jak i przemieszczanie się po łuku. 
 

Konstrukcja i typy wózków jezdnych

Wózek jezdny przeznaczony do montażu z wciągnikiem ma stosunkowo prostą konstrukcję, wykonaną ze stali. Korpus wózka wyposażony jest w układ jezdny, dostosowany do przemieszczania po belkach, wykonanych z teownika bądź dwuteownika z kołnierzem płaskim bądź ukośnym. Urządzenie sprzedawane jest w kilku zakresach grubości belki – w każdym zakresie dokładne dopasowanie przebiega poprzez regulację pierścienia dystansowego.  Wózki jezdne poruszają się po belce swobodnie, przemieszczane z użyciem siły rąk ludzkich przez przeciąganie. Niektóre modele wózków jezdnych mają na wyposażeniu łańcuch do przemieszczania wózka wzdłuż belki, dostosowany do wysokości, na jakiej pracuje wciągnik. 
Uniwersalna konstrukcja wózków jezdnych pozwala na stosowanie ich w połączeniu z różnymi typami wciągników ręcznych dostosowanych do zamocowania na tego typu sprzęcie. Obsługa wózka jest prosta – wystarczy popchnąć podwieszony ładunek, by rozpocząć ruch wózka w pożądanym kierunku. 
 

Zasady używania wózków jezdnych 

Podstawowe reguły określające używanie wózków jezdnych są analogiczne, jak w przypadku większości rozwiązań dźwignicowych. Nie należy przekraczać nominalnego udźwigu pojedynczego wózka i zadbać o wytrzymałość konstrukcji, po której się przemieszcza. Urządzenia nie są przeznaczone do transportu ludzi, nie należy również przenosić z ich zastosowaniem ładunków nad ludźmi. Nie należy również wchodzić pomiędzy wózek i ładunek podczas operacji podnoszenia, niewskazane jest również ciągnięcie ładunku po podłożu.  
 

Konserwacja wózków jezdnych

Każdy wózek jezdny, jako osprzęt służący do operacji podnoszenia ciężkich ładunków, powinien być poddawany regularnym przeglądom i konserwacji. Wózek należy sprawdzić przed każdą operacją w celu wyeliminowania możliwości uruchomienia wózka uszkodzonego przez rdze, sól lub obecne w otoczeniu związki chemiczne.  Okresowo należy smarować łożyska, mechanizm wózka oraz powierzchnię belki przeznaczonymi do tego celu środkami. Wskazane jest okresowe sprawdzanie poprawności połączeń śrubowych dla wyeliminowania potencjalnych luzów, a całej konstrukcji dla wykrycia potencjalnych uszkodzeń mechanicznych. Tego typu postępowanie pozwoli maksymalnie przedłużyć żywotność wózka oraz uniknąć możliwych zagrożeń związanych z użytkowaniem uszkodzonego sprzętu.
0
Lista
0
Koszyk