e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Trawersy belkowe

Trawersy To jedna z najpopularniejszych grup osprzętu dźwignicowego. Stosowane są wszędzie tam, gdzie transportowane ładunki mają kształt wymagający podwieszenia w więcej niż jednym punkcie bądź kształt, który uniemożliwia podwieszenie na standardowych zawiesiach. Mają prostą konstrukcję, są wytrzymałe i łatwe w obsłudze.    Konstrukcja oraz podstawowe rodzaje trawers...
Wyświetlane 20 z 15 wyników
Trawersy belkowe (15)

Trawersy belkowe

Trawersy

To jedna z najpopularniejszych grup osprzętu dźwignicowego. Stosowane są wszędzie tam, gdzie transportowane ładunki mają kształt wymagający podwieszenia w więcej niż jednym punkcie bądź kształt, który uniemożliwia podwieszenie na standardowych zawiesiach. Mają prostą konstrukcję, są wytrzymałe i łatwe w obsłudze. 
 

Konstrukcja oraz podstawowe rodzaje trawers belkowych

Trawersy belkowe mają prosta konstrukcję, oparta na belkach stalowych w podstawowych dwóch układach – jednej prostej belce oraz konfiguracji trzech belek na kształt litery H. Te dwa układy pozwalają na wykonanie wielu modeli trawers, zarówno tych uniwersalnych, jak i specjalistycznych, dostosowanych do różnych typów obsługiwanych ładunków. Najpopularniejsze wśród trawers belkowych są następujące trawersy, różniące się ilością punktów podwieszenia oraz możliwością regulowania ich rozstawu.:
  • trawersa ze stałym rozstawem haków TRB,
  • trawersa z regulowanym rozstawem haków TRA, 
  • trawersa ze stałym rozstawem haków TRH,
  • trawersa z regulowanym rozstawem haków TRHB.
Trawersy belkowe wykonuje się również z różnym rodzajem punktów zawieszenia na haku dźwignicy. Zazwyczaj jest to jedno ucho lub przesuwny punkt zaczepienia bądź zawiesie łańcuchowe zamocowane w dwóch punktach trawersy. Ostatnie rozwiązanie  sprzyja stabilności ładunku podczas transportu i sprawdza się lepiej w przypadku ładunków o niedokładnie określonym środku  ciężkości. 
 

Specjalistyczne trawersy belkowe

Szczególnym rodzajem trawersy belkowej jest rozpornica – z zawiesiami do umieszczenia na dźwignicy zamocowanymi na końcach belki. Elementem dźwigającym są w przypadku rozpornic zawiesia, a rozpięta pomiędzy nimi belka przenosi wyłącznie obciążenia ściskające. 
Trawersa belkowa to podstawowa konstrukcja, która może być projektowo dostosowana do wymagań zamawiającego oraz transportowanego ładunku. W ofercie Ehak24 zawarliśmy najczęściej stosowane typy trawers belkowych, o różnej ilości oraz różnym rozstawie punktów podwieszenia ładunku. Każdy z projektów może zostać zmodernizowany w zakresie wielkości, udźwigu, sposobu zawieszenia na dźwignicy oraz ilości punktów podwieszenia ładunku. W naszym asortymencie mamy również trawersy belkowe przystosowane do współpracy z wózkiem widłowym oraz znacznie poszerzające jego funkcjonalność. Dostępne są również trawersy krzyżowe – przystosowane m.in. do transportu worków typu big-bag.
 

Trawersa belkowa - zastosowanie

Trawersy belkowe są najprostszym, najtańszym i jednocześnie najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem z tego zakresu sprzętowego. Są stosunkowo łatwe w magazynowaniu oraz transporcie, nie wymagają zasilania i współpracują z większością urządzeń dźwignicowych. Używane są zazwyczaj w warunkach, które uniemożliwiają zastosowanie standardowych zawiesi kilkucięgnowych.
Najczęstsze sytuacje i ładunki, dla których wykorzystuje się trawersy belkowe:
  • ładunki o niestandardowych kształtach,
  • ładunki podłużne – pojedyncze i spakietowane,
  • ładunki o różnej ilości punktów podwieszenia, 
  • ładunki o różnym rozstawie punktów podwieszenia,
  • ładunki o ciężarze większym od udźwigu jednej dźwignicy,
  • niewielka przestrzeń pod dźwignicą.
 

Przegląd i konserwacja trawersów belkowych

Producenci trawers belkowych gwarantują ich bezpieczną eksploatację tylko w przypadku bezwzględnego przestrzegania warunków zawartych w Instrukcji Eksploatacji, Obsługi i Konserwacji. Na właścicielach trawers spoczywa nałożony prawem obowiązek przeprowadzenia regularnych kontroli okresowych trawers. Przeglądy te mogą być wykonywane przez przeszkolone osoby, pracujące z tego rodzaju sprzętem na co dzień. Wykrycie usterek w postaci pęknięć, przerdzewień, zniekształceń konstrukcji trawersy bądź elementów wyposażenia, takich jak haki czy łańcuchy, oznacza konieczność wycofania trawersy z eksploatacji i przeprowadzenia jej remontu. Przeglądy urządzeń dźwignicowych muszą być przeprowadzane co 12 miesięcy (chyba że instrukcja stanowi inaczej). Regularne kontrole przedłużają żywotność trawersy oraz zapewniają bezpieczeństwo w miejscu pracy.
 

Ehak24

Oferta Ehak24 to wszystkie najpopularniejsze typy trawers belkowych – zarówno tych najbardziej standardowych, jak i specjalistycznych, przeznaczonych do określonych typów ładunków. Nasze trawersy są projektowane i wykonywane przez naszych specjalistów, a nasz zespół służy wsparciem w zakresie doboru właściwego modelu oraz jego eksploatacji. Wszystkie wyroby oznaczone są znakiem CE oraz wyposażone w niezbędne dokumenty techniczne. 
0
Lista
0
Koszyk