e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Jakie wyposażenie do warsztatu kamieniarskiego?

Wyposażenie warsztatu kamieniarskiego

Warsztat kamieniarski wymaga specjalistycznego wyposażenia, aby efektywnie przeprowadzać prace związane z obróbką i kształtowaniem kamienia. Specyficzne narzędzia mogą się różnić w zależności od rodzaju wykonywanych prac. Część z nich wiąże się z transportem i obróbką elementów o dużej wadze i jest szczególnie niebezpieczna, warto zatem przestrzegać wszelkich przepisów bezpieczeństwa i nosić odpowiednią odzież ochronną.

Co to jest warsztat kamieniarski?

Warsztat kamieniarski to miejsce w którym odbywają się różne procesy związane z obróbką i wszelką pracą z kamieniem. Jest to specyficzne miejsce ze względu na swoje rzemiosło. W typowym warsztacie kamieniarskim wykonuje się takie prace jak: cięcie kamienia, szlifowanie i polerowanie oraz rzeźbienie.

Dlaczego odpowiednie wyposażenie jest kluczowe dla efektywnej pracy

Dzięki właściwemu zapleczu sprzętowemu można znacznie zwiększyć nie tylko wydajność pracy, ale również łatwiej zachować wysoki poziom bezpieczeństwa. Posiadanie niezbędnych narzędzi pozwoli również na oszczędność kosztów spowodowaną niewłaściwą obróbką (brak narzędzi), ale również polepszy jakość pracy. 
 • Podstawowe maszyny i narzędzia kamieniarskie:
  • piły tarczowe do kamienia – dedykowane piły z ostrzami diamentowymi do cięcia kamienia o różnych twardościach (zarówno na mokro jak i na sucho), 
  • frezarki do kamienia – do precyzyjnego obrabiania kamienia, 
  • szlifierki kątowe - wyposażone w tarcze diamentowe do szlifowania i kształtowania krawędzi kamienia, mogą być zarówno akumulatorowe jak i przewodowe,  
  • prasy do krawędziowania kamienia – do cięcia i dalszej obróbki dużych formatów kamienia,
  • narzędzia ręczne: dłuta, młotki, pilniki – przeznaczone do wykonywania lub obrabiania detali. 
 • Materiały pomocnicze:
  • kleje i spoiwa kamieniarskie - używane od łączenia elementów, naprawy pęknięć lub mocowania różnych komponentów, 
  • materiały osłonowe: taśmy ochronne, folie, chustki - spełniają funkcję ochronną zarówno dla pracownika jak i obrabianego materiału, 
  • materiały do impregnacji kamienia - specjalne substancje chemiczne, które zabezpieczają powierzchnię kamienia przed wpływem czynników zewnętrznych, na które na ogół są głównie narażone (wilgoć, plamy, zabrudzenia), 

Systemy do podnoszenia i przenoszenia kamieni

W przemyśle kamieniarskim używa się różnych systemów i narzędzi do podnoszenia i przenoszenia kamieni, zwłaszcza w przypadku dużych i ciężkich bloków czy płyt. Urządzenia przeznaczonych do tego typu prac to przede wszystkim: dźwigi kamieniarskie, wózki podnoszące, wciągarki ręczne i elektryczne, przyssawki, podnośniki i suwnice. Najbardziej popularnymi urządzeniami spośród wymienionych są: 
 • mocowania i chwytaki kamieniarskie  - są to różnego rodzaju przyssawki i uchwyty z mechanizmem samozaciskowym, 
 • suwnice i żurawie do warsztatu kamieniarskiego – umożliwiają podwieszenie transportowanego kamienia do haka dźwiga, żurawia lub suwnicy a następnie transport pionowy i poziomy w obrębie.

Wyposażenie do obróbki kamienia na miejscu montażu

Podczas każdego montażu lub dostawy, wszelka obróbka jest mocno ograniczona – głównie poprzez dostępność konkretnych narzędzi. Są jednak pewne wyjątki, które z powodzeniem można zabrać na prawie każdy montaż ponieważ są nieduże, poręczne. 
 • systemy do układania kamieni,
 • chwytaki kamieniarskie - montowane od góry na elementach kamiennych z mechanizmem samozaciskowym, występują w wersji do obsługi przez jedną osobę oraz przed dwie osoby po przeciwległych stronach ładunku, 
 • maszyny do cięcia kamienia na miejscu – są niezbędnym wyposażeniem każdego kamieniarza, zaliczyć do nich można przede wszystkim szlifierki kątowe akumulatorowe lub zasilane napięciem stałym, pilniki ręczne, dłuta, 
 • ochrona osobista i środki bezpieczeństwa - praca w branży kamieniarskiej niesie za sobą szereg możliwości uszkodzenia ciała pracownika, aby zminimalizować ryzyko zaistnienia uszczerbku na zdrowiu należy używać: kasku ochronnego, okularów ochronnych, zatyczek do uszu lub nauszników, maski ochronnej, rękawic ochronnych, butów z podnoskiem na palce oraz odzieży ochronnej. 
Bez względu na rodzaj wykonywanych prac, są to niezbędne elementy podczas obróbki, montażu czy chociażby dostawy kamienia. 

Szkolenia BHP dla pracowników 

Jak w większości prac z wykorzystaniem narzędzi, zalecane jest przeprowadzanie regularnych szkoleń z bezpieczeństwa pracy, stosowanie tej praktyki będzie miało znaczący wpływ na ilość wypadków i skutecznie będzie minimalizowało ich występowanie.
Właściwe wyposażenie jest kluczowe dla efektywności i bezpieczeństwa pracy w warsztacie kamieniarskim z kilku powodów. Przede wszystkim zwiększa efektywność pracy i znacznie poprawia poziom bezpieczeństwa. Kompletne wyposażenie warsztatu kamieniarskiego widoczne jest również po jakości i zakresie wykonywanych prac. Przestrzeganie bezpieczeństwa, utrzymywanie standardów branżowych oraz regularne szkolenia znacznie poprawią ergonomię pracy i pozytywnie wpłyną na zdrowie pracowników.
0
Lista
0
Koszyk