e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Jak odpowiednio zabezpieczyć ładunek? Haki, osłony i ściągacze

Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju mocowania, ich przeznaczenie zależne jest o rodzaju samego ładunku, jak również pojazdu transportującego (samochód ciężarowy, naczepa, laweta). Skutecznie zabezpieczony ładunek warunkuje bezpieczeństwo na drodze, nie ma prawa się przesuwać, przewracać ani rozsypywać, dlatego tak istotne jest inwestowanie w dobrej jakości sprzęt. Ponadto należy pamiętać, że wszystkie elementy mocujące muszą być w dobrym stanie, bez jakichkolwiek przetarć, dlatego należy je zawsze sprawdzać przed każdym załadunkiem.
 

Napinacze pasowe i ich zastosowanie

Najbardziej popularnym systemem mocowania są pasy transportowe zbudowane z taśmy o różnej szerokości oraz mechanizmu napinającego. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz temperaturę, a system mocujący jest zazwyczaj zabezpieczony przed samoczynnym otwarciem. Warto jedynie pamiętać, że pasy transportowe, w przypadku zastosowania metody opasania z góry, należy układać optymalnie pod kątem 90 stopni, gdyż mniejszy kąt zapewnia mniejszą siłę docisku.
 
 
 

Magazynowe maty antypoślizgowe

Polecane jest również łączenie tego rodzaju mocowania z matami antypoślizgowymi pod każdym elementem ładunku. Wspomniane maty antypoślizgowe posiadają wysoki współczynnik tarcia, który chroni i zabezpiecza transport różnego rodzaju towarów. Jeśli zamierzamy sprowadzić samochód na lawecie, warto pamiętać o tym, że musi on być zamocowany tak, aby swobodnie pracowało nadwozie.
 

Jakie kliny do blokady kół?

Obecnie dostępne są na rynku kliny pod koła dla każdego pojazdu, o wielkości odpowiedniej do masy pojazdu i średnicy kół. Duże kliny pod koła o wyjątkowo wytrzymałej budowie przeznaczone dla pojazdów powyżej 3,5t umożliwiają bezpieczne zablokowanie kół na wszystkich rodzajach powierzchni.
 

Zastosowanie napinaczy łańcuchowych

W przypadku przewożenia ładunku o wyjątkowo dużym tonażu np. różnego rodzaju maszyn stosuje się napinacze łańcuchowe z hakami skracającymi, które skutecznie unieruchamiają przewożony ładunek. Popularne są także dwuczęściowe odciągi łańcuchowe (używane do bezpiecznego mocowania tego rodzaju ładunków) zbudowane z napinacza łańcuchowego, który posiada skracające haki oraz cięgna łańcuchowe. Wszelkie mocowania łańcuchowe sprawdzają się w transporcie elementów o dużym tonażu.
 

 

Siatki zabezpieczające ładunek

A co w przypadku drobnego ładunku, który może ulec rozwianiu lub rozsypaniu, jak go dobrze zabezpieczyć? Przy tego rodzaju transporcie doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju siatki transportowe, które są wyjątkowo szybkie i łatwe w zastosowaniu. Nie należy zapominać, aby bezwarunkowo sprawdzać w trakcie jazdy wszystkie elementy mocujące, ładunek musi być bowiem zawsze zamocowany stabilnie. Na koniec kwestia zasadnicza, mianowicie każdego rodzaju narzędzie stosowane do bezpiecznego zamocowania ładunku musi być sprawne i posiadać odpowiednie atesty. Bowiem źle zamocowany ładunek, który w czasie jazdy przewraca się, wielokrotnie zmieniając swoje położenie, poważnie zakłóca ruch pojazdu narażając na niebezpieczeństwo zarówno kierowcę, jak i innych uczestników ruchu.
 
 
 
0
Lista
0
Koszyk