Zawiesia transportowe to rodzaj osprzętu dźwignicowego, który należy do najbardziej niezbędnego asortymentu w sytuacjach podnoszenia ładunków o różnym kształcie i gabarytach.Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe zawieszenie ładunku bezpośrednio na haku wciągnika czy wciągarki, czyli generalnie – w większości akcji transportowych na liniach produkcyjnych, podczas załadunku, rozładunku czy w procesach magazynowania.
Zawiesia cięgnowe – typy i zastosowanie
Zawiesia cięgnowe składają się standardowo z jednego bądź kilku cięgien (odcinków), połączonych na jednym końcu z zastosowaniem ogniwa zbiorczego. Na rynku dostępne są generalnie trzy typy zawiesi cięgnowych – zawiesia łańcuchowe i zawiesia linowe – oba rodzaje wykonane ze stali – oraz zawiesia pasowe, produkowane z wytrzymałych materiałów sztucznych. W każdej z tych trzech grup do wyboru mamy zawiesia jednocięgnowe, dwucięgnowe, trzycięgnowe oraz czterocięgnowe, a także zawiesia pętlowe o obwodzie zamkniętym. Do najczęściej stosowanych typów zawiesi należą zdecydowanie zawiesia cięgnowe. W tego typu zawiesiach każde z cięgien zakończone jest elementem umożliwiającym bezpieczny i stabilny pochwyt ładunku. Najpopularniejsze są bez wątpienia zakończenia zawiesi w formie haków – przy wyborze typu zawiesi warto więc zwrócić uwagę na ten szczegół gdyż ma on istotny wpływ na sprawność i bezpieczeństwo podnoszenia ładunków.
Haki zawiesiowe – kiedy stosować?
Najprostszym i jednocześnie standardowo stosowanym zakończeniem cięgien zawiesiowych są proste haki zawiesiowe z uchem kl. 8. Haki tego typu dostępne są dla różnych udźwigów – w ofertach producentów spotkamy zarówno haki zawiesiowe 2,0 tony, jak i haki zawiesiowe 8,0 ton, a także elementy przeznaczone do jeszcze większych obciążeń. Każdy hak zawiesiowy odlewany jest ze stali w postaci jednego elementu, bez żadnych łączeń spawanych. Wyposażony jest produkcyjnie w okrągłe ucho, które służy do zamontowania haka do cięgien zawiesi. W przypadku zawiesi łańcuchowych haki zawiesiowe z uchem montowane są do łańcucha z zastosowaniem ogniw rozbieralnych. Dostępne są również haki zawiesiowe łańcuchowe, z zakończeniem w postaci widełek ze sworzniem, które umożliwia zamocowanie haka bezpośrednio do ogniwa cięgna łańcuchowego. W przypadku cięgien linowych bądź pasowych hak montuje się bezpośrednio na cięgnie (zaciśnięta lina, zaszyta pętla pasowa) lub z użyciem szakli. Część pochwytowa haka zawiesiowego jest zawsze wyposażona w uchylną zapadkę, która zamyka gardziel haka od wewnątrz, uniemożliwiając przypadkowe zsunięcie się ładunku podczas transportu. Proste haki zawiesiowe są standardowym i najbardziej uniwersalnym wyposażeniem zawiesi cięgnowych. Zarówno haki zawiesiowe z uchem 2,0t, jak i te przeznaczone do większych udźwigów umożliwiają łatwe założenie ładunku na hak oraz jego bezpieczeństwo podczas transportu. Zapadki haków są wymienialne jako ich część zamienna.
Haki bezpieczne – do jakich zastosowań?
Haki bezpieczne to rozwiązanie, które gwarantują dodatkową pewność zachowania bezpieczeństwa podczas podnoszenia albo transportowania ładunków różnego typu. Podobnie jak proste haki zawiesiowe wykonane są ze stali w postaci jednego elementu.
Haki bezpieczne również wyposażone są w zapadkę, jednak z dodatkowym zabezpieczeniem, które uniemożliwia samoistne otwarcie się haka i eliminuje niebezpieczeństwo nagłego odpadnięcia ładunku. Aby otworzyć gardziel haka należy użyć dźwigni bezpieczeństwa umieszczonej z boku haka.
Haki bezpieczne kl. 8 dostępne są w różnych kategoriach udźwigowych –
asortyment producentów oferuje haki bezpieczne 6,0 do 20,0 ton, a także znacznie większe udźwigi. Haki bezpieczne kl. 10 to elementy wykonane ze stali o znacznie większej wytrzymałości, również odpowiednie do zawiesi o sporych udźwigach. Haki bezpieczne, podobnie jak haki zawiesiowe, występują w dwóch typach –
haki bezpieczne z uchem i haki bezpieczne łańcuchowe, różniące się od siebie sposobem mocowania na cięgnie zawiesia. Zastosowanie haków bezpiecznych generalnie nie różni się od zastosowań haków zawiesiowych.
Warto wybrać je wówczas, gdy mamy do czynienia z sytuacjami transportowymi w trudnych warunkach pogodowych, czy też cięższych ładunków.
Haki obrotowe – żywotność zawiesi
Szczególnym przypadkiem haków do zawiesi są
haki obrotowe. Dostępne są w ofertach producentów zarówno w formie prostych haków zawiesiowych z zapadką uchylną, jak i haków bezpiecznych. Ich zaletą jest obecność ucha zamocowanego na łożysku tocznym, co umożliwia swobodniejszą pracę zawiesia. Takie rozwiązanie przydatne jest przede wszystkim tam, gdzie zachodzi groźba skręcania się zawiesi podczas pracy. Haki obrotowe można stosować również wtedy, gdy zachodzi potrzeba obrócenia ładunku transportowanego na zawiesiu jednocięgnowym bądź mamy do czynienia z ładunkami o nieregularnie umieszczonych punktach podwieszenia, wymagających różnego pozycjonowania haków zawiesia.
Haki kontenerowe – do kontenerów i nie tylko
Haki kontenerowe to przykład haków do szczególnych zastosowań – przeznaczonych do określonych ładunków. Gardziel haków kontenerowych przystosowana jest to naroży zaczepowych, w które produkcyjnie wyposażone są standardowe kontenery transportowe. Wyposażone w nie zawiesia będą idealnym wyposażeniem kolejowych terminali przeładunkowych czy portów.
Haki skracające – zwiększona funkcjonalność zawiesi
Asortyment haków do zawiesi proponuje również haki skracające.
Haki skracające to proste haki z uchem lub sworzniem, stanowiące
dodatkowe wyposażenie zawiesi łańcuchowych.
Zamontowane w górnej części cięgien zawiesi umożliwiają dowolne skracanie długości cięgna do pożądanych rozmiarów. Funkcjonalność ta przydaje się w przypadku ładunków o nierównomiernie rozmieszczonych punktach podwieszenia bądź w pomieszczeniach o niedużej wysokości. Haki do zawiesi to elementy, które podatne są na różne uszkodzenia. Wykrycie jakichkolwiek uszkodzeń mechanicznych bądź zniekształceń tych elementów powinno skutkować wycofaniem zawiesia z użytkowania i naprawę bądź wymianę uszkodzonych części. Częścią, która wymieniana jest najczęściej, są zapadki gardzieli –
to o nią zazwyczaj pytają klienci. Zapadki haków dostępne są w różnych rozmiarach, dostosowanych do rozmiaru określonego haka zawiesiowego. Haki do zawiesi, podobnie jak inne elementy zawiesi – ogniwa zbiorcze, ogniwa rozbieralne czy szakle – również
podlegają oglądowi podczas kontroli zawiesi cięgnowych i również bez problemu mogą zostać wymienione na nowe elementy.