Wciągarki bramowe to urządzenia z zakresu transportu bliskiego, służące do podnoszenia ładunków o różnym udźwigu. Są rozwiązaniem, które pozwala na dużą uniwersalność – ich konstrukcja pozwala na szybki montaż i demontaż, a także sprawne dostosowywanie do aktualnych potrzeb. Ich cechą jest również mobilność – wyposażone w zestawy kół mogą być łatwo przemieszczane, a dzięki temu używane w różnych miejscach i do różnych celów.
Lekkie wciągarki bramowe
Aluminiowe wciągarki bramowe, ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, charakteryzują się pewnymi cechami szczególnymi –
lekkością konstrukcji, wyjątkową prostotą montażu i demontażu, a co za tym idzie –
możliwością swobodnego stosowania w dowolnym miejscu.
Najczęściej używa się ich tam, gdzie prace nie mają charakteru powtarzalnego – w warsztatach zajmujących się remontami i naprawami urządzeń (np.
warsztaty samochodowe), w magazynach do prac doraźnych związanych z załadowywaniem towarów, a także do realizacji zmiennie zlokalizowanych prac instalacyjnych.
Należy pamiętać, że wciągarki bramowe służą jedynie podnoszeniu i opuszczaniu ładunków – przemieszczanie urządzenia z podwieszonym ładunkiem jest zabronione.
Cechy urządzenia
Wykonana z aluminium wciągarka bramowa ma lekką konstrukcję, która pozwala na łatwy montaż i demontaż urządzenia, a tym samym np. transport samochodowy w miejsce wykonywania prac z jej użyciem.
Jej konstrukcja przewiduje również możliwość dostosowania parametrów urządzenia do aktualnych wymogów miejsca oraz charakteru pracy.
Podpory urządzenia pozwalają na regulowanie wysokości umieszczenia belki jezdnej, a tym samym wysokości podnoszenia (do 3,5 m) oraz rozstawu (do 5 m), a tym samym – optymalne zagospodarowanie wolnej przestrzeni roboczej. Aluminiowe wciągarki bramowe umożliwiają podnoszenie ładunków o wadze do 2 ton. Pozwala na to wyposażenie ich w zamocowany na belce jezdnej wciągnik o dowolnym napędzie –
ręcznym,
elektrycznym bądź nawet pneumatycznym, w zależności od preferencji użytkownika oraz dostępnych źródeł zasilania.
Przy jego doborze należy uwzględnić również warunki otoczenia – jego wilgotność, temperaturę, skład chemiczny, czy czynniki wybuchowe. Aluminiowe wciągarki bramowe przygotowywane są w dwóch wersjach – stacjonarnej, wyposażonej w stabilne podpory oraz przejezdnej, wyposażonej w zestaw najczęściej 4 kół. Niezależnie od tego wyposażenia cechują się niskim ciężarem własnym przy zachowaniu dużej sztywności i trwałości konstrukcji.
Wciągarki tego typu są bardzo bezpieczne w użytkowaniu.
Ich konstrukcja opracowywana jest z uwzględnieniem indywidualnych uwarunkowań oraz wymogów bezpieczeństwa Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE.
Jak dobrać aluminiową wciągarkę bramową?
Przy doborze wciągarki bramowej należy uwzględnić kilka czynników.
Uwarunkowania te mają istotny wpływ na dobór konstrukcji oraz wyposażenia ostatecznego urządzenia, a tym samym jego funkcjonalność w czasie przyszłego użytkowania:
-
charakter pracy – ciągła (w jednym miejscu) lub serwisowa (w różnych lokalizacjach),
-
maksymalna masa, kształt i wymiary podnoszonych ładunków,
-
rozmiar przestrzeni roboczej przeznaczonej na pracę wciągarki,
-
rodzaj napędu mechanizmów wciągania – zależny od dostępnych źródeł zasilania,
-
sposób składowania, montażu i demontażu,
-
warunki atmosferyczne (wilgotność, temperatura, skład chemiczny powietrza),
-
rodzaj nawierzchni, po jakiej przemieszczana będzie wciągarka.