e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Jak można zwiększyć funkcjonalność wózka widłowego?

Przedłużki, kontenery, pługi – akcesoria do wózka widłowego

Wózek widłowy to rodzaj sprzętu transportowego obecny w wyposażeniu większości zakładów przemysłowych różnego typu – od zakładów produkcyjnych, poprzez magazyny czy firmy transportowe. Wysoką użytkowość sprzętu pozwalają znacznie zwiększyć akcesoria do wózków widłowych, dostosowane do różnych potrzeb logistycznych w obszarze transportu bliskiego.
 

Jaki rodzaj wózka widłowego wybrać?

Pod pojęciem wózka widłowego w większości przypadków kryje się pojazd wyposażony w charakterystyczne widły służące do podniesienia ładunku umieszczonego na palecie oraz przewiezienia go w inne miejsce. W technicznej nomenklaturze określany mianem wózka jezdniowego podnośnikowego może przebierać różne formy, różniące się przede wszystkim rodzajem napędu. W ofertach producentów, a tym samym w wyposażeniu zakładów różnych branż znajdziemy:
  • wózki widłowe napędzane ręcznie – nazywane powszechnie paleciakami pozwalają podnosić na niewielką wysokość oraz transportować lżejsze ładunki na nieduże odległości;
  • wózki widłowe spalinowe – napędzany paliwem uniwersalny sprzęt stosowany najczęściej na zewnątrz oraz na otwartych obszarach magazynowych;
  • wózki widłowe elektryczne – cichy sprzęt zasilany akumulatorami kwasowo-ołowiowymi, dedykowane przede wszystkim do stosowania w przestrzeniach zamkniętych hal
Wybór typu wózka widłowego zależy od czynności transportowych, do jakich ma być przeznaczony – ciężaru ładunków, ich formy – oraz środowiska, w jakim będzie pracował.
 

Do czego służy osprzęt do wózków widłowych?

Podstawowa funkcjonalność wózka widłowego wynika z jego konstrukcji. Urządzenia tego typu zostały zaprojektowane z myślą o łatwym przenoszeniu czy podnoszeniu ładunków zapakowanych na standardowych paletach transportowych. Z powodzeniem sprawdzają się jednak również w transporcie ładunków o różnym kształcie, w zależności od pojawiających się potrzeb. 
Wózki widłowe do każdego zadania – to hasło, które dobrze opisuje użytkowość wózka widłowego. Poza standardowym wyposażeniem w postaci stalowych wideł, obecnych w każdym wózku widłowym, na rynku dostępnych jest również wiele akcesoriów, które pozwalają z jednej strony znacznie poszerzyć możliwości tego pojazdu, a z drugiej – przedłużyć jego żywotność i niezawodność. 
 

Jaki osprzęt do wózka widłowego wybrać?

Posiadacze wózków widłowych mogą wybierać z szerokiego asortymentu nakładek do wózka widłowego różnych typów.
Trawersy do wózka widłowego  - są funkcjonalnym odpowiednikiem trawers dźwignicowych, różniąc się od nich konstrukcją, umożliwiającą łatwe zamontowanie trawersy na widłach wózka widłowego. Dostępne w różnych rozmiarach trawersy widłowe o różnej użytkowości umożliwiają swobodne podwieszenie na uniesionych widłach wózka ładunków o różnym kształcie i rozmieszczeniu punktów zamocowania. W ofertach producentów dostępne są trawersy widłowe belkowe i ramowe, pozwalające dostosować produkt do istniejących wymagań transportowych. 
 
Uchwyty do wózka widłowego – podobnie jak trawersy stanowią funkcjonalny odpowiednik uchwytów dźwignicowych, przystosowany do implementacji na widłach wózka podnośnikowego. Sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia z ładunkami, które nie są wyposażone w punkty podwieszenia. Wśród najpopularniejszych uchwytów do wózków widłowych warto wymienić uchwyty do beczek czy uchwyty do kręgów.
  • Wysięgniki do wózka widłowego – funkcjonalny osprzęt, pozwalający nadać wózkowi funkcjonalność żurawia warsztatowego. Umożliwia łatwe wykonanie różnego typu prac transportowych w trudniej dostępnych miejscach. Wysięgniki dostępne są w różnych formach, również teleskopowych.
  • Kontenery do wózka widłowegopojemniki wysypowe, ułatwiające stacjonarne gromadzenie oraz wywóz odpadów powstających w procesach produkcji czy remontach. Kontenery do wózka widłowego przystosowane są do łatwego podjęcia widłami wózka oraz przetransportowanie w odpowiednie miejsce. Na rynku dostępne są różne typy pojemników do wózka widłowego np. kontenery z uchylnym dnem czy kontenery przechylne, ułatwiające opróżnienie pojemnika w dedykowanym obszarze.
  • Szufle, pługi i łyżki do wózka widłowego – funkcjonalne akcesoria, które pozwalają wykonać z zastosowaniem wózka widłowego sporadyczne prace związane ze zgarnianiem czy przewozem materiałów sypkich. W tej ofercie znajdziemy również poręczne szufle do odśnieżania, umożliwiające szybkie odgarnięcie śniegu na przestrzeni otwartej.
  • Przedłużki wideł do wózka widłowego – popularny osprzęt do wózka widłowego, pozwalający sprawnie i bezproblemowo zwiększyć długość wideł bez konieczności ich demontażu. Dostępne w dwóch wersjach – nakładanej i nasuwanej – oraz wielu długościach pozwalają dobrać produkt odpowiednio do pojawiających się potrzeb transportowych.
  • Osłony do wózka widłowego – nakładki stosowane w celu ochronienia wideł wózka przed nadmierną eksploatacją bądź zanieczyszczeniem. Nakładki do wideł wózka widłowego chronią również ładunek, zabezpieczając go przed uszkodzeniem widłami – porysowaniem, zdarciem powłoki malarskiej itp. 
  • Dedykowany sprzęt do wózka widłowego – osprzęt projektowany zależnie od jednostkowych potrzeb transportowych, uwzględniający specyfikę ładunków oraz rodzaj wykonywanej pracy. Zalecany do stosowania tam, gdzie nie sprawdzają się rozwiązania standardowe, dostępne w ofertach producentów. Pozwalają wykorzystać moc i potencjał wózka widłowego w nietypowych czynnościach produkcyjnych czy montażowych.
 

Gdzie stosować osprzęt do wózków widłowych?

Wózki widłowe są urządzeniami o szerokiej funkcjonalności. Nieduże i bardzo zwrotne, łatwe w obsłudze pojazdy umożliwiają transport i załadunek materiałów w różnych miejscach i sytuacjach. Wyposażone w funkcjonalne akcesoria stanowią niezbędną pomoc w zakładach przemysłowych różnych branż
Najczęstsze miejsca, w jakich są wykorzystywane, to:
  • zakłady przemysłowe, w których służą szybkiemu dostarczeniu surowców różnego typu oraz odbiorowi wyprodukowanych produktów – nie tylko tych zapakowanych na palety;
  • otwarte place, gdzie służą przewożeniu różnego rodzaju ładunków – materiałów budowlanych, elementów betonowych i stalowych, pojemników, kartonów oraz wielu innych;
  • magazyny produktów i urządzeń, gdzie pozwalają nie tylko na sprawny rozładunek czy załadunek materiałów i produktów, lecz również – umożliwiają rozmieszczanie go na regałach magazynowych;
  • hurtownie, sklepy i markety, w których stosowane są do obsługi zaplecza oraz załadunku zakupionego towaru na pojazdy klientów. 
 

Jak dbać o osprzęt do wózków widłowych?

Osprzęt do wózków widłowych, podobnie jak każdy osprzęt dźwignicowy służący do podnoszenia i transportu ładunków, wymaga regularnej kontroli stanu technicznego oraz częstych przeglądów. Stan sprzętu oraz jego poszczególnych elementów należy sprawdzać zarówno przed każdym użyciem, jak i w okresach wskazanych przez producenta. Wszelkie zauważone usterki – zniekształcenia, pęknięcia, korozję, a nawet utrata czytelności tabliczek znamionowych – są wystarczającym powodem do wycofania sprzętu z eksploatacji oraz poddania konserwacji.
 
0
Lista
0
Koszyk