e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Zawiesia łańcuchowe

Zawiesia łańcuchowe To jeden z najpopularniejszych typów zawiesi cięgnowych stosowanych w procesach transportowych w różnych branżach przemysłu. Używa się ich w sytuacjach, w których ładunku nie można zawiesić na haku dźwignicy i konieczne jest zastosowanie przedłużenia w postaci jednego lub kilku cięgien. W niektórych czynnościach są one niezbędnym wyposażeniem w operacjach przeładunkowych bądź czynnościach podnoszenia.    Rodzaje i konstrukcja zawiesi łańcuchowych<...
Wyświetlane 20 z 61 wyników
Zawiesia łańcuchowe (61)

Zawiesia łańcuchowe

Zawiesia łańcuchowe

To jeden z najpopularniejszych typów zawiesi cięgnowych stosowanych w procesach transportowych w różnych branżach przemysłu. Używa się ich w sytuacjach, w których ładunku nie można zawiesić na haku dźwignicy i konieczne jest zastosowanie przedłużenia w postaci jednego lub kilku cięgien. W niektórych czynnościach są one niezbędnym wyposażeniem w operacjach przeładunkowych bądź czynnościach podnoszenia. 
 

Rodzaje i konstrukcja zawiesi łańcuchowych

Zawiesia łańcuchowe wykonane są z wysokojakościowej stali. Dzielimy je ze względu na liczbę cięgien oraz klasę stali, z jakiej zostały wykonane. Podstawową częścią zawiesia łańcuchowego jest  jedno, dwa, trzy albo cztery cięgna – w standardowych zawiesiach łańcuchowych każde cięgno jest tej samej długości. Poszczególne cięgna zawiesia łańcuchowego z jednej strony są połączone wspólnym ogniwem, z drugiej – zakończone hakami standardowymi, hakami obrotowymi, hakami bezpiecznymi, kontenerowymi lub ogniwami. Zawiesia łańcuchowe są też produkowane z wyposażeniem w postaci haka skracającego, który umożliwia regulację długości cięgna zależnie od potrzeb i zastosowań. Dostępne są również łańcuchowe zawiesia pętlowe, mające postać jednego cięgna w postaci pętli. 
 

Zastosowanie zawiesi łańcuchowych

Dzięki swoim cechom fizycznym zawiesia łańcuchowe znajdują zastosowanie w najcięższych warunkach oraz w najbardziej wymagających czynnościach transportowych i przeładunkowych. Charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, takie jak wilgoć czy temperatura, a także chemiczne substancje występujące w otoczeniu pracy. Zawiesia łańcuchowe są też bardzo wytrzymałe, więc stosuje się je do bardzo dużych obciążeń.  
Zawiesia łańcuchowe są produkowane ze stali różnej klasy wytrzymałości. Najbardziej popularne są zawiesia ze stali klasy 8 – nadają się do większości prac. W sklepie Ehak24.pl dostępne są również zawiesia łańcuchowe klasy 10 – mają większe dopuszczalne obciążenie robocze, są również lżejsze niż zawiesia klasy 8. Na rynku dostępne są jeszcze zawiesia klas 4, 5 oraz 12, jednak stosowane są bardzo rzadko i dostępne są jedynie na zamówienie. Zawiesia klasy 8 nie powinny być stosowane w środowisku kwaśnym – wodór wnikający w strukturę stali, powoduje zmniejszenie jej wytrzymałości. 
Najczęściej stosowane są zawiesia dwu- oraz czterocięgnowe, zdecydowanie rzadziej – trzycięgnowe zawiesia łańcuchowe, używane głównie do transportu kręgów betonowych. Zawiesia łańcuchowe pętlowe umożliwiają transport ładunków nie posiadających punktu zaczepienia haka – rur, słupów, belek itp. 
 

Zasady używania zawiesi łańcuchowych

Jak w przypadku każdego osprzętu dźwignicowego, także w przypadku zawiesi należy ściśle trzymać się zasad ich stosowania, gwarantujących pełne bezpieczeństwo osób oraz ładunków. 
Należy pamiętać, że DOR zawiesi łańcuchowych jest zmienne i zależy od sposobu zamocowania i używania zawiesia. DOR konkretnego zawiesia odczytujemy z tabeli załączanej przez producenta, zwracając uwagę na to, jak podnosimy ładunek (w przypadku zawiesi jednocięgnowych) oraz jaki jest kąt rozwarcia cięgien w przypadku zawiesi wielocięgnowych. W przypadku używania zawiesi łańcuchowych w ciężkich warunkach, takich jak wysoka temperatura lub występujące w ładunku ostre krawędzie,  należy odpowiednio zredukować ich DOR, stosując adekwatny współczynnik. Określonego DOR nie wolno w żadnym wypadku przekraczać, gdyż grozi to odpadnięciem ładunku i stanowi zagrożenie dla otoczenia. 
Przy stosowaniu zawiesi łańcuchowych należy pamiętać również o tym, by, poza ciężarem, znać środek ciężkości ładunku oraz odpowiednio przygotować go do podnoszenia. Nie należy również szarpać ładunku, stawać lub przechodzić pod podwieszonym ładunkiem oraz uniknąć jego kołysania się lub obracania podczas przenoszenia. 
 

Przeglądy zawiesi łańcuchowych

Zawiesia łańcuchowe powinny mieć trwałe oznakowanie, zawierające podstawowe informacje na temat danego egzemplarza zawiesi – m.in. DOR, długość, klasa, data produkcji, nazwa producenta, znak CE oraz data kolejnego przeglądu. Tabliczka ta musi być zawsze czytelna – jej brak oznacza konieczność wycofania zawiesia z eksploatacji.
Stan zawiesi łańcuchowych należy sprawdzać przed każdym użyciem, zwracając uwagę na wszelkie usterki w postaci wygięć, wydłużeń ogniw, pęknięć czy przerdzewień – po ich zauważeniu należy natychmiast wycofać zawiesie z użycia. Raz na 12 miesięcy zawiesia łańcuchowe muszą przejść profesjonalny przegląd u producenta bądź w firmie o odpowiednich uprawnieniach i doświadczeniu. Zawiesia mogą być również poddawane renowacji i wymianie zniszczonych elementów zaczepowych bądź malowaniu.
 

Ehak24.pl

Oferta sklepu Ehak24.pl zawiera pełny asortyment zawiesi łańcuchowych najwyższej jakości. Oferujemy zawiesia łańcuchowe wszystkich typów – zawiesia jedno-, dwu-, trzy- oraz czterocięgnowe, a także zawiesia łańcuchowe pętlowe oraz bardzo wytrzymałe zawiesia łańcuchowe klasy 10. Nasz zespół służy wsparciem technicznym w doborze odpowiedniego osprzętu oraz udzieli doradztwa w zakresie jego stosowania. Oferujemy również profesjonalne przeglądy i naprawy zawiesi łańcuchowych.
 
Nasz asortyment to nie tylko zawiesia łańcuchowe, lecz również zawiesia pasowe, zawiesia wężowe i zawiesia linowe. Zapytaj o poradę w kwestii wyboru właściwego produktu i wybierz zawiesie prosto od producenta w najlepszej cenie.
 
 
0
Lista
0
Koszyk