e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Manipulowanie beczkami - jak robić to bezpiecznie i wydajnie?

Manipulowanie beczkami – jak robić to bezpiecznie?

Beczki, stosowane od ponad 2000 lat, są jedną z najporęczniejszych metod na przechowywanie i transportowanie ładunków w formie cieczy czy materiałów sypkich. Wykonane z łatwo dostępnych materiałów oferują kształt, który usprawnia przemieszczanie – nawet bardzo duże i ciężkie beczki mogą być z reguły przetaczane przez jednego człowieka. To cecha, która stanowi o przewadze beczek nad skrzyniami czy workami, które z kolei są znacznie tańsze w wykonaniu niż beczki, jednak do transportu wymagają wyspecjalizowanych rozwiązań. 
 

Do jakich ładunków używa się beczek?

Beczka – to pojemnik zamknięty z pełnymi ścianami oraz wiekiem, osłaniający ładunek w sposób całkowity. To jeden z głównych powodów, dla których beczek używa się do przechowywania i transportu ładunków w stanie ciekłym, półciekłym, a także niektórych materiałów sypkich. Używane dzisiaj beczki tylko kształtem przypominają te tworzone przez naszych przodków - historycznie beczki wykonywane były z drewna, obecnie produkuje się je najczęściej z tworzyw sztucznych oraz metalu – dawniej z aluminium, obecnie ze stali kwasoodpornej. Tradycyjne beczki drewniane nadal są stosowane niemal wyłącznie w produkcji alkoholi – wina, piwa czy whisky – oraz niektórych produktów spożywczych, takich jak np. kiszonki.  
 

Jakie są typy beczek stosowane na rynku?

Transportowanie materiałów płynnych czy półpłynnych jest ogólnie dość problemowe – na dużą skalę używa się do tego cystern czy dużych paletopojemników. Choć umożliwiają transportowanie tego typu ładunków na duże odległości, to jednak nie zawsze sprawdzają się podczas magazynowania czy wykorzystywania danej substancji. Beczki dają unikatową możliwość prostego przeładunku, przechowywania oraz używania ich zawartości zgodnie z istniejącymi potrzebami. 
 
Do najczęściej stosowanych beczek na rynku zalicza się obecnie beczki o pojemności 200 litrów oraz mniejsze pojemniki o pojemności 50 litrów, nazywane hobokami. Oba typy beczek produkowane są z materiałów odpowiednich do przechowywanych w nich substancji. Najczęściej stosowanymi jest prolipropylen o dużej gęstości oraz różne gatunki stali, cynkowane lub zabezpieczone dodatkowo lakierem czy farbą. W przypadku bardzo agresywnych substancji do ich transportu stosuje się ekonomiczne beczki ze stali nierdzewnej. 
 

Jak przenieść beczkę w magazynie?

Najprostsza odpowiedź – przewrócić i przetoczyć. Choć metoda z pozoru prosta, nie jest jednak najbezpieczniejsza – nieostrożne obchodzenie się z beczkami może spowodować wyciek zawartości oraz zniszczenie opakowania, które w wielu przypadkach jest używane wielokrotnie. Rozpędzona beczka również potrafi wyrządzić na swojej drodze wiele szkód. To powody, dla których powstało wiele rozwiązań pozwalających transportować beczki na niewielkie odległości z zachowaniem bezpieczeństwa ładunków oraz pracowników. Osprzęt dźwignicowy do transportu beczek oraz towarzyszący mu osprzęt magazynowy to doskonałe metody na radzenie sobie z tym newralgicznym ładunkiem na niedużych odległościach pomiędzy stanowiskami pracy czy niezbyt oddalonymi miejscami zakładu. 
 

Wózki na beczki – bezpieczny sposób transportu

Najpopularniejszą i jednocześnie uniwersalną metoda na bezpieczny transport beczek są wózki do beczek. Tego typu wózki to rodzaj wózków magazynowych, projektowo przystosowanych do transportu jednej bądź większej ilości beczek przez jednego pracownika. W ofertach dostawców wyróżniamy kilka typów wózków o takim przeznaczeniu:
  • Wózki do beczek taczkowe – jeden z najpopularniejszych typów wózka, wyposażony w nisko położoną platformę, którą można wsunąć pod beczkę i unieść ją na czas transportu. Wózki tego typu mają dodatek w postaci elementów pozwalających zabezpieczyć ładunek przed zsunięciem się z platformy – najczęściej jest nim pas pozwalający przypiąć beczkę do konstrukcji stalowej wózka.
  • Wózki do beczek z dyszlem – wózki czterokołowe ciągnione, umożliwiające transport beczki w pozycji poziomej. Stabilne zamocowanie ładunku pozwala również przechylać beczkę, co sprawdza się w różnego typu procesach przemysłowych.
  • Wózki do beczek z możliwością obracania wózki trójkołowe przeznaczone do podnoszenia i przemieszczania beczek stalowych w pozycji pionowej lub poziomej z możliwością zmiany tej pozycji. Opcja ta pozwala na przechylanie i opróżnianie beczek. 
  • Wózki widłowe – w tym przypadku dużym usprawnieniem są specjalistyczne uchwyty do widlaków, pozwalające stabilnie i bezpiecznie transportować ładunki w postaci beczek.
 

Rodzaje chwytaków umożliwiających podnoszenie beczek

Masa pojedynczej beczki wynosi średnio ok. 185 kg – to powód, dla którego stworzono szereg rozwiązań w postaci uchwytów umożliwiających transportowanie beczek z zastosowaniem wózków widłowych bądź suwnic. 
  • Uchwyty do beczek zaciskowe – działają na zasadzie mechanizmu zaciskającego się na beczce z dwóch lub trzech stron na rancie beczki bądź tuż poniżej rantu. Są to proste uchwyty do zawieszenia na suwnicy, które umożliwiają podnoszenie beczki w pozycji pionowej i nie pozwalają na manipulowanie podniesionym ładunkiem. 
  • Uchwyty do beczek zaciskowe z odbojnikiem – uchwyty, które zaciskają się na rancie beczki w jednym miejscu, podtrzymując ja w pozycji pionowej dzięki obecności odbojnika. 
  • Uchwyty do beczek w formie kleszczy, zaciskające się na beczce w kilku miejscach. Tego typu uchwyty dostępne są w wersji dostosowanej do współpracy z dźwignicą bądź wózkiem widłowym. Są wśród nich dostępne modele transportujące beczkę w jednej pozycji, jak i modele pozwalające na obracanie i przechylanie beczek.  
  • Uchwyty do beczek magnetyczne – uchwyty stosowane w przypadku beczek stalowych. 
 

Dobór sprzętu do transportu beczek

Szeroki zakres dostępnych rozwiązań pozwala dobrać produkt odpowiadający potrzebom transportowym. Znajomość wagi beczek, ich wielkości, sposobu magazynowania czy potrzeby manipulowania tego typu ładunkiem to podstawowe informacje decydujące o wyborze wózka do beczek bądź uchwytu do beczek dostosowanego do istniejących urządzeń. Zespół Ehak24.pl służy wsparciem w wyborze sprzętu oraz pomocą techniczną w zakresie jego eksploatacji
0
Lista
0
Koszyk