e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Jaki system zasilania do suwnic– firanki kablowe i szynoprzewody

Zasilanie suwnic to zagadnienie, w którym przewija się wiele różnych rozwiązań technicznych. W grę wchodzi zarówno racjonalne zasilanie napędów jazdy mostu suwnicy, jak i zasilanie napędów jazdy oraz podnoszenia zamontowanych na dźwignicy wciągników łańcuchowych bądź linowych. W branży stosowanych jest wiele technologii, które pozwalają swobodnie doprowadzić zasilanie do najważniejszych mechanizmów suwnic – do najpopularniejszych należą tzw. firanki kablowe oraz szynoprzewody
 

Z czego składa się firanka kablowa?

Firankami kablowymi nazywa się w branży instalację zasilającą, w której kable, płaskie bądź okrągłe, podwieszane są miejscowo na wózkach kablowych, zamocowanych na prowadnicy – belce prowadzącej. Uzupełnieniem systemu są wózki zabierakowe, umieszczane na początku toru jazdy oraz zaciski końcowe, montowane na końcu strefy zjazdu wózków. Elementami firanek są także łączniki, wieszaki, zderzaki końcowe, zabieraki oraz inne akcesoria. Dostępne są również wózki do podwieszenia kasety sterowniczej, która może być przemieszczana analogicznie do jazdy sterowanego urządzenia. 
 
Konstrukcja firanek kablowych umożliwia zastosowanie tego typu zasilania do urządzeń poruszających się po różnych torach – zarówno prostoliniowych, jak i łukowych. Komponenty firanek kablowych dostosowane są do pracy w trudnych warunkach środowiskowych, a co za tym idzie – mogą być wykorzystywane w zakładach przemysłowych różnych branż. Uniwersalność oraz funkcjonalność rozwiązania umożliwia jego dopasowanie do konstrukcji różnego typu, nie tylko z obszaru dźwignicowego. 
 

Jak działa firanka kablowa?

Prowadnice firanek kablowych najczęściej wykonane są z lekkich profili ceowych oraz umieszczone równolegle do toru jazdy urządzenia z zastosowaniem wsporników mocowanych na łapkach do dźwigara bądź belki jazdy wciągnika. Wózki kablowe wyposażone są w kółka jezdne, umożliwiające przemieszczanie wzdłuż prowadnicy, a tym samym – dostarczanie zasilania do przemieszczającego się mostu suwnicy bądź umieszczonego na suwnicy wciągnika. Wózki kablowe przygotowywane są w różnych wersjach, odpowiadających konstrukcji instalacji. Na rynku dostępne są wózki zarówno do prowadnic ceowych, jak i profili o różnym kształcie – teowników, dwuteowników bądź profili kwadratowych, a także – wózki kablowe do zainstalowania na belkach typu KBK. Wózek zabierakowy może być wykonany w wersji stałej bądź wahliwej – zamontowany do elementu zintegrowanego z wózkiem wciągnika pełni funkcję ciągnienia bądź popychania pozostałych wózków. 
 

Jak dobrać firankę kablową?

Zasilanie z zastosowaniem firanki kablowej należy obecnie do najtańszych, najłatwiejszych do montażu oraz najbardziej funkcjonalnych. Na rynku dostępnych jest wiele jego wersji, dlatego podczas wyboru warto znać odpowiedź na kilka podstawowych pytań. 
 
Jeśli kupujemy suwnicę wraz z zasilaniem, wówczas dobór odpowiedniej firanki kablowej leży zazwyczaj po stronie producenta dźwignicy. Właściwy dobór rozwiązania uzależniony jest od wielu czynników, związanych zarówno z zastosowaniem suwnicy, jak i elementami infrastruktury zakładowej. Prowadnica do wózków musi być dobrana z uwzględnieniem ciężaru kabli zasilających w pełnej ich długości oraz elementów podtrzymujących kabel. Istotna jest długość toru jazdy oraz kształt profilu, który będzie stanowił prowadnicę do wózków – od nich zależny jest wybór typu oraz ilości wózków jezdnych. Sposób wykonania prowadnicy do wózków oraz jej odległość od toru jazdy urządzenia (suwnicy bądź wciągnika) decyduje również o długości zwisu firanki, który powinien być wykonany tak, by nawet przy bocznym kołysaniu przewodami nie kolidować z pracą urządzenia oraz elementami otoczenia. Środowisko pracy dźwignicy decyduje z kolei o wykonaniu wózków oraz doborze kabli zasilających. Należy również pamiętać o uwzględnieniu w długości przewodów odcinków doprowadzających zasilanie do firanki kablowej ze źródła zewnętrznego. 
 

Szynoprzewód – konstrukcja i elementy

Swoją popularnością oraz funkcjonalnością nie ustępują firankom kablowym szynoprzewody – drugi najczęściej stosowany system zasilania suwnic oraz innych urządzeń przejezdnych. Szynoprzewód, nazywany również szyną prądową jest elementem o jednolitej strukturze, służącym do przekazywania prądu elektrycznego do różnych urządzeń z zastosowaniem jednej ciągłej linii. W większości instalacji ma postać płaskownika bądź ceownika. Instalacja zbudowana na bazie szynoprzewodów cechuje się trwałością i niezawodnością, a także – szerokimi możliwościami rozbudowy czy podpięcia nowych elementów.  
 
Podstawowym składnikiem szynoprzewodu są miedziane przewody zamknięte w obudowie, wykonanej zazwyczaj z aluminium bądź blachy cynkowanej. Obudowa stanowi jednocześnie element nośny, jak i ekran elektryczny, natomiast izolację wykonuje się z zastosowaniem tworzyw samogaszących.
 

Jak działa szynoprzewód suwnicy?

Szynoprzewód pozwala doprowadzić prąd elektryczny do większej ilości urządzeń. Wzdłuż szyny umieścić można gniazda zasilające, w które można wpiąć urządzenia. W wersji zasilającej pracę suwnicy bądź wciągnika szynoprzewód najczęściej wykonuje się w formie przypominającej prowadnicę firanki kablowej – mocowany jest wzdłuż toru jazdy mostu suwnicy bądź równolegle do belki jezdnej wciągnika z gotowych elementów zasilających z zastosowaniem osłon połączeń oraz zawiesi stałych bądź ślizgowych. Stabilna konstrukcja szynoprzewodu pozwala poprowadzić zasilanie na całej długości toru jazdy. Energia elektryczna z szynoprzewodu do urządzenia dostarczana jest z zastosowaniem odbieraków prądowych. Odbieraki mają formę wózków przejezdnych o konstrukcji dostosowanej do kasety szynoprzewodu, co pozwala na ich przemieszczanie się wzdłuż kasety wraz z zasilanym urządzeniem.  
 

Jak dobrać szynoprzewód?

Zastosowanie szynoprzewodu to gwarancja bezpieczeństwa dla operatora oraz niezawodność dostawy zasilania podczas prowadzenia prac z zastosowaniem urządzeń elektrycznych. Aby spełniał swe zadania, powinien być wykonany z odpowiednio dobranych elementów - dobór szynoprzewodu, podobnie jak dobór firanki kablowej, to proces wymagający wiedzy w zakresie zarówno działania samej instalacji, jak i konstrukcji oraz przeznaczenia urządzeń, które są zasilane za jego pośrednictwem. Dostępność rozwiązań umożliwia tworzenie wielu zaawansowanych technicznie systemów, używanych nie tylko w przypadku suwnic czy innych urządzeń dźwignicowych.
 
Na wybór szynoprzewodu ma wpływ przede wszystkim wielkość doprowadzanej mocy, która stanowi o jego parametrach elektrycznych oraz aspekty konstrukcyjne, które motywują dobór formy szynoprzewodu oraz jego zamocowania. Typ odbieraków prądowych jest z kolei uzależniony od rodzaju i ilości zasilanych urządzeń. Dobór elementów szynoprzewodu oraz jego zamocowań najlepiej oddać w ręce specjalistom z doświadczeniem
 
 
0
Lista
0
Koszyk