e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Jak podnieść krąg betonowy? Uchwyty do kręgów betonowych

Uchwyty do kręgów:
  • umożliwiają szybki i bezpieczny transport materiałów w kręgach, o kształcie tulei, rur, szpul itp.
  • umożliwiają szybki i pewny załadunek kręgu na uchwyt
  • zapewniają bezpieczną pozycję kręgu na ramieniu uchwytu podczas transportu (zabezpieczenie przed zsunięciem się z ramienia)
  • zapewniają poziomą pozycje ramienia nośnego pustego uchwytu, aby ułatwić jego wprowadzenie do wnętrza kręgu
  • chronią materiał w kręgu przed uszkodzenie podczas załadunku, rozładunku i transportu
  • umożliwiają pobieranie kręgów składowanych ,,w stos” warstwa przy warstwie lub przy ścianie
  • umożliwiają pobieranie kręgów składowanych w pozycji osi pionowej i obracanie ich do transportu do pozycji osi poziomej. 
Ponieważ zapewnienie wszystkich tych cech jednemu uchwytowi jest niemożliwe, klient stoi przed wyborem cech dla niego najważniejszych:
 

Kręgi składowane w pozycji osi pionowej – obrót do pozycji osi poziomej i transport

Do tego celu służą uchwyty, wyposażone w obrotową "stopkę”, umieszczoną na końcu ramienia dolnego. Krąg musi leżeć na podłożu na przekładkach – nie może przylegać bezpośrednio do podłoża. Po wprowadzeniu uchwytu do wnętrza składowanego kręgu o pionowej osi należy wsunąć ostrze stopki pod krąg i rozpocząć podnoszenie. Krąg przyjmie położenie osi poziomej i ułoży się na ramieniu uchwytu.
 
 
 

Lekkie uchwyty do małych kręgów (bez wyważenia)

Gdy wymiary kręgów są niewielkie, zalecane jest stosowanie uchwytów bez wyważenia pustego uchwytu. Charakteryzują się one małą masą (brak przeciwwagi) i prostotą budowy. Uchwyt zapewnia poziome położenie osi kręgu podczas transportu, jednakże pusty uchwyt należy przed wprowadzeniem do wnętrza kręgu wypoziomować ręcznie.
 
 
 

Uchwyty do kręgów wyważone (z przeciwwagą)

Cechą ich jest łatwa i lekka obsługa, duża żywotność oraz niskie koszty wykonania. Na ich funkcjonalność ma wpływ odpowiednie wyważenie. Ramie pustego uchwytu jest w pozycji poziomej aby łatwo je było wprowadzić do wnętrza kręgu. Podczas transportu ramie uchwytu z kręgiem powinno być lekko ,,zadarte” w górę, aby położenie kręgu na ramieniu było stabilne. Położenie to zapewnia fabrycznie dobrana przeciwwaga.
 
 
 

Uchwyty do kręgów z mechanizmem samowyważającym

Zamiast przeciwwagi stosuje się sprężynowy mechanizm samowyważający. Uchwyt  ma niewielka masę (brak przeciwwagi) i umożliwia pobieranie kręgów składowanych ,,w stos„ warstwa przy warstwie lub przy ścianie. Jest to rozwiązanie najbardziej komfortowe pod względem obsługi.
 
 
 
 

Uchwyty z uchem na zawiesiach łańcuchowych

Uchwyt ten zapewnia większą stabilność transportowanych kręgów o różnych szerokościach (różnych położeniach środków ciężkości) dzięki obniżeniu położenia środka ciężkości ładunku względem punktu podwieszenia uchwytu. Dodatkowo, przez zastosowanie skracaczy łańcuchowych , można przesuwać położenie punktu zaczepienia uchwytu względem środka ciężkości ładunku i wyważać uchwyt.
 
 
 
 

Uchwyty z ramieniem 3/4 i 4/4 uchwyty z noskiem ograniczającym

W wykonaniu standardowym ramie nośne uchwytu ma długość 3/4 szerokości transportowanego kręgu. Do transportu większej ilości kręgów jednocześnie zaleca się uchwyty 4/4, wyposażone ewentualnie w nosek zabezpieczający przed zsunięciem się kręgów.
 
 
 
 
 
 

Uchwyty z ochroną powierzchni stykowych z ładunkiem

Do transportu kręgów z materiałów nierdzewnych, kwasoodpornych, miękkich, z powłokami ochronnymi stosuje się uchwyty z powierzchniami stykowymi z kręgiem zabezpieczonymi gumą, tworzywem sztucznym itp. chroniących powierzchnie i zapobiegających odkształceniom materiału.
 
 
 
 

Uchwyty z regulacją oporu

Do transportu kręgów o szerokościach mniejszych niż minimalna zaleca się stosowanie uchwytów  w ręcznie przestawną ramkę oporową, pozwalającą na utrzymanie położenia środka ciężkości ładunku w tym samym punkcie uchwytu, czyli jego prawidłowe wyważenie.
 
 
 
 
 

Uchwyty z uchami nośnymi wypalanymi lub ogniwowymi

Uchwyty mogą być wyposażone w ucha nośne wypalane lub ogniwowe. Może to mieć znaczenie dla obsługi w przypadku zawieszania uchwytów na dużych hakach nośnych dźwignic.

                                                                                   

0
Lista
0
Koszyk