e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Urządzenia spawalnicze do metalu – rodzaje i zastosowanie

Urządzenia spawalnicze do metalu – rodzaje i zastosowanie

Spawanie jest technologią, która umożliwia tworzenie zaawansowanych i solidnych konstrukcji stalowych poprzez trwałe łączenie poszczególnych komponentów wykonanych z metalu. Trudno dziś wskazać dziedzinę przemysłu, w której nie jest stosowana – powszechnie używa się jej na szeroką skalę w przemyśle maszynowym, samochodowym, kolejowym, budowlanym, wydobywczym, a na mniejszą – w warsztatach różnych dziedzin produkcji czy rzemiosła.  
Wykonywanie prac spawalniczych, niezależnie od przyjętej metodologii, wymaga zdobycia przede wszystkim zaawansowanej wiedzy technicznej oraz przeszkolenia praktycznego. Wymaga również dostępności wyspecjalizowanych narzędzi – urządzeń spawalniczych do metalu, akcesoriów do tych urządzeń oraz szeregu sprzętu wspomagającego manipulowanie elementami poddawanymi obróbce. W ofertach sklepów z zaopatrzeniem dla warsztatów i zakładów przemysłowych znajdziemy szereg rozwiązań umożliwiających oraz usprawniających procesy spawalnicze. 
 

Spawarki, przecinarki, zgrzewarki

Podstawowymi urządzeniami umożliwiającymi procesy spawalnicze są spawarki. W ofertach producentów są dostępne różne ich rodzaje, umożliwiające spawanie różnymi metodami – MMA, MIG/MAG oraz TIG.. Najpopularniejsze wśród spawarek są spawarki elektrodowe MMA oraz spawarki TIG. 
  • Spawarki MMA - wykorzystują metodę spawania topliwą elektrodą otuloną mocowaną w uchwycie z zaciskiem. Mogą być wykorzystywane do spawania również w trudnych warunkach oraz na wolnym powietrzu. Spawarki MMA są najczęściej wybierane do wykonywania drobniejszych prac.
  • Spawarki MIG/MAG (tzw. migomaty lub półautomaty spawalnicze) – do spawania wykorzystują topliwy drut spawalniczy, automatycznie podawany z podajnika. Tego typu spawarki wykorzystywane są wszechstronnie w profesjonalnym spawaniu przemysłowym.  
  • Spawarki TIG – wykorzystują elektrody nietopliwe, wykonane z wolframu. Pozwalają na uzyskanie bardzo precyzyjnych rezultatów, używane są przez profesjonalne warsztaty.
 

Inny podział spawarek elektrycznych wyodrębnia dwa ich typy – spawarki transformatorowe oraz inwertorowe, różniące się źródłem prądu. Spawarki transformatorowe są łatwiejsze w naprawie, jednak ciężkie i nieporęczne, spawarki inwertorowe cechują się bardziej zaawansowaną konstrukcją, jednak umożliwiają znacznie większą precyzje pracy. 
 
Alternatywą dla klasycznych spawarek są dostępne w ofertach sklepów agregaty spawalnicze – agregaty prądotwórcze z modułem spawarki, zwane również motospawarkami. Doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie utrudniony jest dostęp do sieci elektrycznej, mogą również z powodzeniem pełnić rolę agregatu prądotwórczego. 
 
Urządzeniem pomocniczym w procesach montażu konstrukcji stalowych są przecinarki plazmowe – mocne, profesjonalne urządzenia służące do cięcia materiałów. Podobnie jak spawarki, przecinarki plazmowe działają na zasadzie łuku elektrycznego, który topi metal i usuwa go z powstałego otworu. Przecinarki plazmowe stosowane są do cięcia materiałów, które przewodzą prąd elektryczny – z powodzeniem można je wykorzystywać nie tylko w dużych zakładach przemysłowych, lecz również w warsztatach czy nawet w domu.
 
Do zespalania metali niskowęglowych, nierdzewnych bądź ocynkowanych stosuje się urządzenia nazywane zgrzewarkami. Zostały zaprojektowane do obróbki blach w postaci zgrzewania jednostronnego, wyciągania poprzez podgrzanie, a także do ich przecinania i rozgrzewania z zastosowaniem elektrody węglowej. Są powszechnie stosowane w warsztatach samochodowych oraz innych, zajmujących się obróbką cienkich blach. 
 

Obrotniki i pozycjonery spawalnicze

Proces spawania czy łączenia komponentów wykonanych z metalu zazwyczaj wiąże się z koniecznością manipulowania elementami, które charakteryzują się dużą masą, a często również – sporymi gabarytami. To powód, dla którego stworzono szereg rozwiązań ułatwiających pozycjonowanie i obracanie obrabianych elementów, a także – utrzymanie zadanej pozycji na czas montażu.
 
Jednym z najpopularniejszych urządzeń z tego zakresu są pozycjonery spawalnicze, nazywane również obrotnikami spawalniczymi. Urządzenia tego typu mają formę najczęściej okrągłego roboczego stołu spawalniczego, umieszczonego na napędzanej elektrycznie obrotowej głowicy, mającej często również funkcję przechyłu. Taka konfiguracja umożliwia swobodne spawanie elementów z dowolnej strony oraz odpowiednie ułożenie elementu na czas spawania. Stół roboczy najczęściej wyposażony jest w funkcjonalne otwory, pozwalające na zamocowanie imadła, jest również przystosowany do implementacji różnego typu uchwytów ułatwiających spawanie rur czy innych nietypowych elementów. Pozycjonery spawalnicze mają różne prędkości obrotowe, dostępne są również dla różnych obciążeń. Korzysta się z nich przy obróbce mniejszych elementów, najsilniejsze z nich mogą być obciążone masą do 1 tony.
 
Inna grupa urządzeń z tego zakresu to przyrządy spawalnicze, nazywane również oprzyrządowaniem spawalniczym. Tego typu osprzęt jest z reguły projektowany z uwzględnieniem docelowego kształtu powstających konstrukcji – ma za zadanie pozycjonowanie komponentów na czas zespalania mniejszych oraz większych konstrukcji stalowych o charakterze powtarzalnym. Specjalistyczne przyrządy spawalnicze mają często kształt ram wyposażonych w dociski oraz pochwyty, umożliwiające dokładne ustalenie pozycji poszczególnych elementów w sposób zapewniający dużą precyzję montażu, są również często zamontowane na ręcznych bądź elektrycznych obrotnikach, pozwalających na swobodną zmianę pozycji spawanego elementu podczas procesu obróbki. 
 
Oprzyrządowanie spawalnicze stosowane jest najczęściej w tych branżach przemysłu, które wymagają precyzyjnego i powtarzalnego montażu ze spawaniem konstrukcji stalowych o dużych gabarytach. Projektowane i produkowane jest zazwyczaj dla zakładów produkcji pojazdów, taboru szynowego oraz maszyn. Przyrządy tego typu osiągają nierzadko gabaryty obejmujące konstrukcję pudła całej lokomotywy bądź autobusu – wyposażone w podesty oraz źródła energii, przytrzymują komponenty podczas spawania oraz umożliwiają swobodną pracę wraz z dostępem do miejsc spawania i kontroli. 
W ofertach profesjonalnych firm dostępne są również specjalistyczne rozwiązania spawalnicze, umożliwiające manipulowanie bardzo dużymi elementami. Należą do nich wielkogabarytowe obrotniki spawalnicze stacjonarne czy obrotniki podwieszane – rozwiązania z udźwigiem sięgającym setek ton, pozwalające na zmianę pozycji generatorów czy dźwigarów suwnic.  
 

Zabezpieczenia i osprzęt

Proces spawania jest czynnością niebezpieczną – wymaga nie tylko odpowiedniego przeszkolenia, lecz również – stosowania specjalistycznych zabezpieczeń, obejmujących zarówno samego spawającego, jak i jego otoczenie. W przypadku pracownika obowiązkowe jest stosowanie ogólnodostępnej w ofertach producentów odpowiedniej odzieży, rękawic i obuwia, a przede wszystkim – przyłbic i tarcz spawalniczych. Iskry generowane przez proces spawania mogą spowodować uszkodzenia w przedmiotach znajdujących się w otoczeniu – dla ich ochrony stosuje się osłony i ekrany spawalnicze.
 
Poza urządzeniami spawalniczymi konieczne jest również stałe zaopatrzenie w materiały eksploatacyjne – elektrody otulone, druty spawalnicze, uchwyty spawalnicze, a także – części zamienne do stosowanych urządzeń. W metodach spawalniczych, których działanie opiera się m.in. na stosowaniu gazów do osłaniania miejsca spawania, konieczne jest również zapewnienie stałego zaopatrzenia w odpowiedni gaz w butlach. 
 
W ofercie Ehak24.pl zawarliśmy taki asortyment podstawowego sprzętu spawalniczego, który umożliwia wyposażenie domu czy warsztatu w podstawowe narzędzia pozwalające spawać różnymi metodami. Oferujemy również szereg rozwiązań pomocniczych, usprawniających transport oraz manipulowanie komponentami podczas procesów montażu i spawania.
 
 
0
Lista
0
Koszyk