Cz. III. Elektromagnesy w transporcie bliskim- zastosowanie elektromagnesów w przemyśle.
Elektromagnesy znalazły bardzo szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, dając nowe możliwości szybkiego, prostego i bezpiecznego sposobu transportu elementów o różnym kształcie i wymiarach. Zamocowane zazwyczaj do zawiesi lub trawersy elektromagnesy stają się w prosty sposób chwytakiem elektromagnetycznym, który zdolny jest transportować wszelkie przedmioty ferromagnetyczne.
Sposoby transportu z użyciem elektromagnesów gwarantują proste i precyzyjne pozycjonowanie elementów, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu miejsca i uniknięciu dodatkowych operacji, takich jak zabezpieczenie ładunku na czas przenoszenia. Aplikacje z udziałem elektromagnesów bazują coraz częściej na wykorzystaniu elektromagnesów permanentnych, nie brakuje jednak też zastosowań dla elektromagnesów standardowych.
Magnesy elektro-permanentne i ich zastosowanie
Przyczepność magnesu elektro-permanentnego, będąca jego zdolnością do przenoszenia określonych obciążeń ferromagnetycznych, jest w pełni niezależna od doprowadzonej energii, również elektrycznej. Urządzenie w każdym momencie dysponuje określoną przez producenta siłą przyciągania (w określonych warunkach eksploatacyjnych). W momencie przyłożenia napięcia do umieszczonego w nim układu elektrycznego następuje wytworzenie przez uzwojenie elektryczne przeciwpola magnetycznego, które powoduje utratę przyczepności, a tym samym daje możliwość uwolnienia przenoszonego ładunku.
Właściwości elektromagnesów:
-
system nie wymaga dodatkowych urządzeń zabezpieczających przed zanikiem napięcia – w czasie ewentualnej przerwy w zasilaniu nie dochodzi do odpadnięcia ładunku,
-
technologia pozwala zaoszczędzić 95% energii elektrycznej, porównując ją z urządzeniem elektromagnetycznym,
-
zasilanie prądem trwa kilka sekund w cyklach aktywacji i dezaktywacji pola magnetycznego,
-
nie ma niebezpieczeństwa powstania zwarcia elektrycznego,
-
nie ma zagrożenia uszkodzenia kabla,
-
magnes nie nagrzewa się,
-
rozwiązanie jest wydajne w sposób ciągły.
Zastosowanie elektromagnesów standardowych
Elektromagnes może mieć różną budowę w zależności od konkretnego zastosowania. Wraz z zastosowaniem może zmienić się jego wielkość, kształt i ilość biegunów, ilość zwojów.
Chwytaki elektromagnetyczne stosowane do przenoszenia cienkich arkuszy blachy zazwyczaj mają okrągły kształt. Charakteryzuje je dzięki temu posiadają płytsze pole magnetyczne, co przekłada się na doskonałe trzymanie blach.
Chwytaki elektromagnetyczne o prostokątnym kształcie są dostosowane do podnoszenia ciężkich elementów o grubości 10mm i większej. Duża głębokość pola magnetycznego sprawia, że siła przyciągania jest skuteczna nawet wtedy, gdy pomiędzy chwytakiem a podnoszonym obiektem istnieje niewielka przerwa. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet 1mm przerwy może zmniejszyć siłę przyciągania o 50%. Dobór magnesów jest w takich rozwiązaniach zależny nie tylko od rodzaju i konstrukcji żurawia lub suwnicy, lecz przede wszystkim od kształtu i wielkości podnoszonych elementów.
Rozwiązaniem powszechnie stosowanym są prostokątne elektromagnesy do przemieszczania blach i paczek na terenie hal produkcyjnych i magazynowych. Żurawie i suwnice wyposażone w elektromagnesy projektowane są w taki sposób, który ułatwia gospodarkę magazynową oraz pozwala optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię, a przy tym zagwarantować odpowiednie tempo transportu jednej lub kilku paczek równocześnie.
Literatura:
[1] http://www.magnesy.net/systemy-magnetyczne-dla-branzy-obrobki-metali.html
[2] Dokumentacja wewnetrzna Przedsiębiorstwa HAK