e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Śruby rzymskie

Śruby rzymskie, nakrętki napinające Śruby rzymskie, nazywane również nakrętkami napinającymi, to elementy konstrukcji linowych wykorzystywane do bezpiecznego naciągania lin. Znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, a także w rolnictwie, budownictwie, transporcie i branży morskiej. Ponadto nakrętki napinające są używane w trakcie prac na wysokości, budowy instalacji odgromowych, sieci telekomunikacyjnych oraz podczas wykonywania różnego rodzaju prac domo...
Wyświetlane 20 z 8 wyników
Śruby rzymskie (8)

Śruby rzymskie

Śruby rzymskie, nakrętki napinające

Śruby rzymskie, nazywane również nakrętkami napinającymi, to elementy konstrukcji linowych wykorzystywane do bezpiecznego naciągania lin. Znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, a także w rolnictwie, budownictwie, transporcie i branży morskiej. Ponadto nakrętki napinające są używane w trakcie prac na wysokości, budowy instalacji odgromowych, sieci telekomunikacyjnych oraz podczas wykonywania różnego rodzaju prac domowych. W zależności od wielkości i typu śruby rzymskiej, napinanie liny odbywa się ręcznie lub za pomocą narzędzi. 
 

Śruba rzymska - budowa i podstawowe informacje

Nakrętki napinające, w zależności od konkretnego modelu, charakteryzują się różną konstrukcją. Niemniej jednak, klasyczna rzymska śruba, a dokładniej jej budowa, opiera się o trzy elementy. Dwa z nich to pręty gwintowane zakończone elementami przeznaczonymi do montażu liny. Wielkość i typ tych części są uzależnione od rodzaju śruby rzymskiej. Trzecim elementem jest podłużna nakrętka, która łączy oba pręty (śruby) i tym samym pełni funkcję korpusu. Nakrętki napinające występują również w wersji z tylko jednym prętem, który został nagwintowany w przeciwnych kierunkach oraz dwoma nakrętkami, które także są zakończone elementami przeznaczonymi do bezpiecznego zamocowania liny.
 

Nakrętki napinające - opis właściwości 

W asortymencie naszego sklepu oferujemy nakrętki napinające charakteryzujące się różnymi wymiarami, średnicą gwintu oraz typem zakończeń wykorzystywanych do zamocowania liny. Do produkcji śrub rzymskich wykorzystano wyłącznie wysokogatunkową stal gwarantującą wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, w tym odkształcenia. Ponadto precyzyjne wykonanie gwintu zapewnia łatwą obsługę i komfortowe użytkowanie. Nakrętki napinające dostępne w naszym sklepie zostały wyprodukowane zgodnie z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE oraz mają Deklarację Zgodności CE. Wszystkie śruby rzymskie są w pełni zabezpieczone przed korozją, słoną wodą i działaniem czynników atmosferycznych. W tej kategorii oferujemy zarówno nakrętki napinające, które zostały ocynkowane galwanicznie, jak i modele wykonane ze stali nierdzewnej.
 

Śruby rzymskie - różne rodzaje zakończeń

Zastosowanie nakrętki napinającej przede wszystkim zależy od jej wielkości oraz rodzaju zakończeń, do których przymocowuje się linę. Jakie wersje można znaleźć w naszym sklepie?
  • Śruby rzymskie oko-oko, ze względu na zamkniętą konstrukcję umożliwiają bezpieczne zamocowanie lin. Oferujemy nakrętki napinające charakteryzujące się wielkością od M5 aż do M33. Minimalna i maksymalna długość najmniejszej nakrętki napinającej to odpowiednio 118 mm i 175 mm. Z kolei największe śruby rzymskie oko-oko wyróżniają się minimalną długością wynoszącą 516 mm, natomiast po rozkręceniu długość wzrasta do 712 mm. Dokładne wymiary każdej śruby, wraz z wielkością uchwytu są dostępne w tabeli z parametrami. Udźwig opisywanych śrub rzymskich zawiera się w przedziale od 115 kg do 6040 kg.
  • Śruby rzymskie szakla-szakla są dostępne w dwóch wariantach. Pierwszym z nich są nakrętki napinające ocynkowane galwanicznie występujące w rozmiarach nominalnych od M8 do M30. Ich masa własna zawiera się w przedziale od 0,27 kg do 8,56 kg. Z kolei wytrzymałość waha się od 300 kg do 3000 kg. Nierdzewne śruby rzymskie szakla-szakla występują w rozmiarze od M6 do M16. Ich waga mieści się w zakresie od 0,09 kg do 1 kg, natomiast wytrzymałość waha się od 200 kg do 1200 kg.
  • Śruby rzymskie oko-szakla występują w rozmiarze od M8 do M27. Ich masa własna to odpowiednio od 0,14 kg do 5,1 kg. Nakrętki napinające tego typu wyróżniają się dużym udźwigiem, zawierającym się w przedziale od 300 kg do nawet 4000 kg. Śruby rzymskie oko-szakla, ze względu na swoją konstrukcję i typ zakończeń, charakteryzują się uniwersalnym wykorzystaniem.
  • Proponujemy także nakrętki napinające typu oko-hak w rozmiarze od M5 do M24. Te same rozmiary są dostępne również dla śrub rzymskich typu hak-hak. Ich masa własna waha się od 0,05 kg do 4,160 kg, natomiast maksymalny udźwig to odpowiednio od 25 kg do 1300 kg.
  • Śruba rzymska typu oko występuje w rozmiarach od M5 do M33. Masa własna w przypadku najmniejszej nakrętki napinające to 0,008 kg, natomiast masa największej wynosi 1,690 kg. Z kolei maksymalny udźwig zawiera się w przedziale od 115 kg do 6040 kg. 
Dodatkowo, wybrane śruby rzymskie występują w wariantach zamkniętych (bez widocznego pręta gwintowanego), jak i otwartych (z widocznym prętem gwintowanym).
 

Zasada działania śruby rzymskiej

Nakrętki napinające wyróżniają się prostą konstrukcją, gwarantującą niezawodność. Ich zasada działania polega na oddalaniu lub zbliżaniu końców sprzęgu przy pomocy odpowiedniego narzędzia lub ręcznie. Obracający się element środkowy jest odpowiedzialny za napinanie lub luzowanie połączenia (w zależności od kierunku obrotu). W momencie gdy elementy przeznaczone do mocowania liny oddalają się od siebie, połączenie jest luzowane, natomiast zbliżanie jest równoznaczne z naciąganiem. W przypadku nakrętek napinających składających się z tylko jednego pręta, luzowanie lub naciąganie połączenia odbywa się poprzez dokręcanie nakrętek znajdujących się na śrubie centralnej. W razie jakichkolwiek pytań związanych ze śrubami rzymskimi, zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami.
0
Lista
0
Koszyk