e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Sprzęt ochronny dla arborystów - BHP na wysokości

Pojęcie "arborysta" pochodzi od słowa "arbor', które w łacinie oznacza drzewo. W języku angielskim określa się tę profesję również mianem "tree surgeon", czyli "chirurg drzew. Jego praca polega na pielęgnacji pojedynczych drzew z użyciem odpowiedniego sprzętu.

Arboryści w swojej pracy uzywają odpowiedniego, dostosowanego do ich potrzeb sprzętu. Z jednej strony jest to różnego typu wyposażenie konieczne w sytuacji prowadzenia prac na wysokości, z drugiej - różnego typu osprzęt potrzebny do wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych na drzewach. 

Rys. 1. Pas do pracy w podparciu

Pasy do pracy w podparciu dla arborystów

Pasy do pracy w podparciu stanowią główne wyposażenie podczas prac na wysokościach, szczególnie tych prowadzonych na drzewach czy konstrukcjach budowlanych.

Służą do pracy wymagającej stałego, długotrwałego podparcia podczas pracy. Spełniają swoje zadanie dzięki wyposażeniu w ergonomiczne, miękkie siedzisko. Wyposażone są w klamry regulacyjne, które pozwalają dopasować sprzęt do konkretnego użytkownika oraz klamry zaczepowe boczne i punkt zaczepowy do pracy w podwieszeniu.

Pasy do pracy w podparciu są skonstruowane w sposób, który likwiduje bądź niweluje ryzyko przypadkowego rozpięcia. 

Szelki dla arborystów

Szelki dla arborystów mają konstrukcję analogiczną do szelek bezpieczeństwa używanych podczas różnego rodzaju prac na wysokości. Wykonane są z pasów połączonych klamrami spinającymi, dzięki którym można regulować ich rozmiar odpowiednio do użytkownika.

Szelki dla arborystów zaopatrzone są w punkty zaczepowe. Profesjonalne szelki mogą mieć aż sześć takich punktów tylny i przedni punkt zaczepowy, przedni punkt zaczepowy do pracy w podwieszeniu, tylny punkt zaczepowy do pracy w podparciu, oraz punkty zaczepowe boczne do pracy w podparciu.

Rys. 2. Drzewołazy

Drzewołazy

Drzewołazy to kolejny produkt przeznaczony dla osób, które podczas swojej pracy muszą wspinać się na drzewa. Stosowane są nie tylko przez arborystów, przydają się również w pracy strażaków, drwali czy sadowników.  Są skonstruowane tak, by zapewnić pełen komfort pracy przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Odpowiednikiem drzewołazów są słupołazy, używane podczas wspinania się na różnego typu konstrukcje drewniane.

Drzewołazy zakłada się na nogi obute w obuwie robocze, ciasno opasując nogę paskami regulacyjnymi. Można je stosować wyłącznie w połączeniu z dodatkowym zabezpieczeniem chroniącym przed zsunięciem się bądź upadkiem.

Drzewołazy produkowane są ze stali bądź aluminium oraz wyposażone w elementy dające komfort podczas pracy.

Urządzenie do nadawania pozycji podczas pracy

Urządzenie do nadawania pozycji podczas pracy stanowi uzupełnienie sprzętu zabezpieczającego przed upadkiem z wysokości. Składa się ze stalowej bądź poliamidowej liny opasującej, umieszczonej w oplocie z poliestru, mechanizmu regulacyjnego oraz rękawa ochronnego. wykonanego najczęściej z powlekanej tkaniny. 

Rys. 3. Zatrzaśnik i przyrząd zaciskowy

Taśma stanowiskowa

Taśma stanowiskowa to element, którym opasuje się pień drzewa. Stanowi podstawę do wpięcia elementów kotwiczących. Zakończona jest najczęściej pierścieniami, które ułatwiają zdjęcie taśmy z poziomu ziemi. 

Zatrzaśnik

Zatrzaśniki stosowane są do zamocowania sprzętu asekuracyjnego oraz innego sprzętu na stałych elementach drzew bądź różnego typu konstrukcji podczas prac na wysokości. Wyposażony jest w mechanizm samoblokujący, zabezpieczający przed odpięciem sprzętu.

Zatrzaśniki stanowią bądź integralny element wyposażenia takiego jak linka bezpieczeństwa czy szelki bezpieczeństwa, bądź są samodzielnym elementem, używanym jako część zaczepowa urządzań samohamownych.

Przyrząd zaciskowy

Przyrząd zaciskowy to element służący do wspinania się po linie lub asekuracji, wyposażony w mechanizm blokujący na linie. Produkowany jest w wersji dla praworęcznych oraz leworęcznych. 

Rys. 4. Urządzenie do opuszczania typu "hydrant".

Urządzenie do opuszczania typu „hydrant”

Urządzenie do opuszczania opracowane zostało z myślą głównie o pracy arborystów, którzy korzystają z niego podczas wycinki drzew. Jego konstrukcja, przy odpowiednim przełożeniu liny, umożliwia kontrolowane opuszczanie obciętych fragmentów drzew na ziemię 

Bloczki transportowe

Bloczki transportowe wykorzystywane są, w połączeniu z liną, do transportu poziomego. 

Opas arborystyczny

Opas arborystyczny to odcinek taśmy poliestrowej o odpowiedniej długości, zakończony kutymi klamrami stalowymi. Służy do elastycznych wiązań wspomagających poprawę statyki drzew. Opasy umożliwiają przyrost drzew na grubość bez ich uszkadzania.

 

 

0
Lista
0
Koszyk