Śruby rzymskie, nakrętki napinające
Śruby rzymskie to jedno z najpopularniejszych
akcesoriów stosowanych do konstrukcji z wykorzystaniem
lin stalowych. Umożliwiają uzyskanie optymalnego naciągu liny z wykorzystaniem dostępnych narzędzi oraz rąk ludzkich.
Śruba rzymska zastosowanie
Śruby rzymskie, dostępne w różnych wielkościach i parametrach, są akcesoriami stosowanymi w różnych gałęziach przemysłu oraz dziedzinach techniki. Naciąganie lin z zastosowaniem śrub rzymskich, nazywanych również nakrętkami napinającymi, stosuje się m.in. w żeglarstwie do napinania want, w transporcie szynowym do naciągania tramwajowych sieci trakcyjnych, w rolnictwie oraz innych branżach. W budownictwie używa się śrub rzymskich w ściągach filarów i ścian, a także w pracach na wysokościach do napinania siatek bezpieczeństwa, a nawet – przy napinaniu lin w stawianiu hal namiotowych. Śruby rzymskie stosowane są również w instalacjach odgromowych w przypadku masztów odgromowych, wież przekaźnikowych i transmisyjnych. Mniejsze wersje śrub rzymskich okazują się przydatne również w drobnych pracach domowych przy rozpinaniu linek oraz różnego typu mocowaniach.
Jak jest zbudowana śruba rzymska?
Jak wygląda konstrukcja śruby rzymskiej? Standardowa śruba rzymska składa się z trzech elementów – dwóch prętów połączonych podłużną nakrętką. Pręty mają formę śrub, a podłużna nakrętka stanowi łączący je korpus. Każda ze śrub (prętów gwintowanych) zakończona jest elementem pozwalającym na zamocowanie liny. Na rynku dostępne są również śruby rzymskie w wersji składającej się z jednego długiego pręta nagwintowanego w przeciwnych kierunkach oraz dwóch nakrętek, posiadających elementy służące do zamocowania linek. Pierwszy model jest popularniejszy, jednak drugi zyskuje w niektórych zastosowaniach.
Śruby rzymskie – ich zakończenia – wyposażone są w elementy służące do zamocowania liny. Końcówki śruby rzymskiej zależne są od sposobu mocowania oraz przeznaczenia tego typu akcesoriów. W ofercie Ehak24.pl dostępne są nakrętki napinające w kilku wersjach:
-
śruby rzymskie oko – oko,
-
śruby rzymskie hak – hak,
-
śruby rzymskie szakla – szakla,
-
śruby rzymskie oko – hak,
-
śruby rzymskie oko – szakla.
Śruby rzymskie wykonane są z wysokojakościowych materiałów, które stanowią podstawę ich odporności na warunki atmosferyczne oraz duże obciążenia. Są bardzo odporne na wszelkiego typu uszkodzenia i odkształcenia oraz czynniki korozyjne, również słoną wodę.
Śruby rzymskie – rodzaje
Poza standardowymi rozwiązaniami w naszej ofercie proponujemy śruby rzymskie wykonane ze stali nierdzewnej lub śruby rzymskie ocynkowane. W tym wykończeniu sprawdzają się w środowiskach, w których występują czynniki korozyjne – wilgoć oraz substancje chemiczne.
W sprzedaży występują również śruby rzymskie z końcówkami przeznaczonymi do spawania oraz końcówkami w kształcie widełek. Nakrętki łączące pręty mogą być z kolei otwarte (widoczny pręt), jak i zamknięte (niewidoczny pręt).
Śruba rzymska jak działa
Jak działa śruba rzymska? Zbliżanie i oddalanie od siebie końców sprzęgu (tj. naprężanie i luzowanie połączenia) uzyskuje się przez obrót środkowego elementu sprzęgu. Skręcanie środkowej nakrętki w śrubie rzymskiej umożliwia zbliżenie do siebie prętów, a tym samym – naciągnięcie zamocowanych do nich linek. W śrubach rzymskich w wersji składającej się z jednego długiego pręta nagwintowanego w przeciwnych kierunkach oraz dwóch nakrętek, ten sam efekt uzyskujemy poprzez nakręcanie nakrętek na śrubie centralnej. Takie funkcjonowanie śruby rzymskiej jest podstawą nazywania jej również śrubą rozporową.
Śruba rzymska – jak jest montowana
Śruba rzymska, jako akcesorium odpowiedzialne za duże obciążenia, powinna być objęta wnikliwa kontrolą podczas eksploatacji. Zaleca się często sprawdzanie jej działania – przed każdym użyciem powinna być sprawdzona pod kątem możliwych uszkodzeń oraz prawidłowego działania. Aspekty, które poddajemy kontroli to przede wszystkim jakość połączeń. Prawidłowy montaż śruby rzymskiej można skontrolować również poprzez lekkie ostukiwanie śruby z zastosowaniem młotka kontrolnego – pozwala to dostrzec drgania bądź przemieszczenia, które mogą wskazywać na nieprawidłowy montaż połączenia.
Jak dobrać śrubę rzymską?
Zakup śruby rzymskiej powinien być ściśle powiązany z zadaniami, do jakich chcemy ją zastosować oraz odpowiednio dobrać parametry tych akcesoriów. Do najważniejszych cech śrub rzymskich zaliczamy:
-
rozmiar nominalny każdej z części śruby,
-
typ nakrętek – zamknięte / otwarte,
-
forma zakończenia nakrętek (typ śruby),
-
rodzaj zastosowanych końcówek – gwintowane lub przystosowane do zwalcowania,
-
powłoka antykorozyjna.
Podczas wyboru odpowiedniej śruby rzymskiej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy jest solidnie wykonana. Należy również dowiedzieć się, czy kupowane śruby są przystosowane do zadań, w jakich chcemy je wykorzystać, np. czy mają odpowiednią wytrzymałość oraz konieczne zabezpieczenia antykorozyjne. Warto również sprawdzić, czy akcesoria mają odpowiednią certyfikację, potwierdzającą ich jakość.
E-hak24.pl
Sklep internetowy Ehak24.pl oferuje szybki dostęp do śrub rzymskich różnych typów, możliwych do zamówienia oraz szybkiej dostawy. Nasz zespół służy wsparciem w wyborze odpowiednich artykułów oraz wspiera podczas ich eksploatacji.