Szlifierka oscylacyjna to jedno z najpopularniejszych elektronarzędzi służących do szlifowania i polerowania powierzchni. Stanowi podstawowe wyposażenie warsztatów stolarskich, samochodowych, a także – wykonawców prac wykończeniowych, umożliwiając wykonanie różnorodnych działań związanych z obróbką materiałów.
Szlifierka oscylacyjna – jak działa?
Urządzenie nazywane szlifierką oscylacyjną wyposażone jest w napędzaną silnikiem stopę o różnym kształcie. Do stopy przymocowuje się papier ścierny – służy do tego mechanizm blokady lub rzep. Działanie stopy polega na wykonywaniu ruchu oscylacyjnego – w przód oraz w tył. W rezultacie stopa wykonuje drgania, które umożliwiają polerowanie powierzchni materiału.
Szlifierka oscylacyjna – do czego służy
Ze względu na wykonywany ruch i jego cechy szlifierka oscylacyjna może być wykorzystywana do szlifowania drewna jedynie wzdłuż linii słoi. Nadaje się jednak również do pracy z betonem czy metalem, świetnie sprawdza się więc w różnego rodzaju pracach remontowych i wykończeniowych. Im większa moc silnika, tym efektywniejsza jest praca urządzenia oraz szybsze obrabianie powierzchni. Funkcjonalność szlifierki oscylacyjnej zależy również od wielkości tarczy szlifującej (oraz stopy szlifującej) – większa tarcza znacznie przyspieszy tempo wykonywanych prac.
Szlifierka oscylacyjna miośrodowa - zastosowanie
Często stosowanym, charakterystycznym rodzajem szlifierki oscylacyjnej jest szlifierka oscylacyjna mimośrodowa. Poza ruchem wahadłowym (oscylacyjnym) wykorzystuje również obrót wokół własnej osi – kompilacja tych dwóch właściwości ma istotne pozytywne przełożenie na tempo pracy. Mimośrodowość to cecha, która oznacza odchylenie stopy szlifierki od punktu obrotu.
Do czego stosuje się szlifierki oscylacyjne mimośrodowe? Urządzenie może być wykorzystywane do pracy na powierzchniach płaskich oraz lekko zakrzywionych. Jest na swój sposób uniwersalna i nadaje się do różnych zadań.
Szlifierka oscylacyjna a mimośrodowa - różnice
Jeśli zastanawiasz się, co wybrać – szlifierkę oscylacyjną czy mimośrodową – poznaj wszystkie cechy i funkcjonalności obu typów urządzeń. Jeśli potrzebujesz rozwiązania bardziej wydajnego i uniwersalnego, wybierz szlifierkę oscylacyjną mimośrodową – połączenie ruchu rotacyjnego i oscylacyjnego znacznie poszerza możliwość wykonywanych działań.
Szlifierka oscylacyjna do gipsu, szlifierka oscylacyjna do gładzi
Czy to dobry pomysł? Jak najbardziej! Szlifierka oscylacyjna świetnie sprawdza się w polerowaniu powierzchni płaskich bądź delikatnie zaokrąglonych. Należy jednak pamiętać, żeby wybierając szlifierkę do gładzi, zwrócić uwagę na wyposażenie urządzenia w systemy pochłaniania pyłu oraz możliwość regulacji obrotów. Ze względu na delikatny materiał warto uważać na siłę docisku, aby nie uszkodzić wygładzanych powierzchni np. krawędzią tarczy szlifującej.
Szlifierka oscylacyjna trójkątna, szlifierka oscylacyjna prostokątna
Szlifierki oscylacyjne dostępne są w ofertach producentów z różnym kształtem stopy szlifującej – trójkątnym bądź prostokątnym. Wybór kształtu zależy od skomplikowania obrabianej powierzchni – szlifierka ze stopą prostokątną umożliwi precyzyjniejsze oraz równiejsze. szlifowanie np. narożników czy obrzeży.