+48 519 367 121
+48 71 349 35 02

Baza wiedzy

Jakie haki do zawiesi wybrać?

Najprostszym i jednocześnie standardowo stosowanym zakończeniem cięgien zawiesiowych są proste haki zawiesiowe z uchem kl. 8. Wybór konkretnego haka jednak nie jest taki łatwy, rynek oferuje szeroką gamę różnych typów haków. W celu ułatwienia wyboru haka klientom postanowiliśmy opisać kilka z nich:
 
 • haki zawiesiowe standardowe,
 • haki obrotowe,
 • haki kontenerowe,
 • haki skracające. 


Jakie zawiesie do…? Charakterystyka zawiesi ciegnowych, obliczanie DOR, modele, oznaczenia

Zawiesie to bardzo popularny i istotny element urządzeń dźwignicowych każdej branży, w której jest wykorzystywane. Używa się ich przede wszystkim przy pracach wymagających podniesienie, przemieszczenie lub transport ciężkich ładunków, często o niestandardowych rozmiarach.
 
 • Do czego służą zawiesia?
 • Jakie rodzaje zawiesi są dostepne na rynku?
 • Jak zidentyfikować udźwig zawiesia po jego kolorze (pasowe i wężowe)?
 • Jak obliczyć DOR zawiesia (linowe i łańcuchowe)?


Zasilanie suwnic - firanki kablowe i szynoprzewody

Zasilanie suwnic to zagadnienie, w którym przewija się wiele różnych rozwiązań technicznych. W grę wchodzi zarówno racjonalne zasilanie napędów jazdy mostu suwnicy, jak i zasilanie napędów jazdy oraz podnoszenia zamontowanych na dźwignicy wciągników.
 
 • Z czego składa się firanka kablowa?
 • Jak działa firanka kablowa?
 • Jak dobrać firankę kablową?
 • Szynoprzewód – konstrukcja i elementy, działanie, dobór.


Wózki podnośnikowe do zadań specjalnych

Wózki podnośnikowe to jeden z podstawowych typów wózków magazynowych, stosowanych przede wszystkim do transportu palet oraz innych ładunków – zarówno w procesach produkcyjnych i montażowych, jak i logistycznych czy magazynowych.
 
 • Jak dobrać wózek podnośnikowy?
 • Jak powstają specjalne wózki podnośnikowe?
 • Jak skonstruowany jest wózek podnośnikowy specjalny?
 • Wózki podnośnikowe Ehak24.pl – jakie zalety?


Zawód spawacz - jak pracować bezpiecznie? 

Praca w charakterze spawacza i przestrzeganie zasad bhp w pracy to dwa nieodłączne elementy, które zawsze powinny współgrać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków w pracy. Wszelkie czynności spawalnicze, jakie wykonuje pracownik powinny być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem do wykonywania danych prac. Koniecznością jest w tym przypadku właściwe zabezpieczenie pracownika przeciw czynnikami mogącymi mieć negatywny wpływ na jego stan zdrowia. 

 
 
 

  

Zawiesia pasowe - zalety, zastosowanie, eksploatacja

Podczas zakupu zawiesi pasowych należy wziąć pod uwagę rodzaj przenoszonych ładunków i sposób ich zawieszenia. To zagadnienia, które najczęściej generują dylematy podczas wyboru odpowiedniego udźwigu zawiesia, a tym samym skłaniają nas do podzielenia się wieloletnim doświadczeniem z zakresu odpowiedniego doboru zawiesi pasowych oraz obowiązującej terminologii, co może okazać się przydatne przy wyborze osprzętu dźwignicowego. 


  

Czy zawiesia podlegaja kontroli UDT?

Zawiesia to powszechnie stosowany osprzęt dźwignicowy, produkowany z różnych materiałów i o różnych parametrach. Dotycząca bezpieczeństwa maszyn Dyrektywa 2006/42/WE nazywa tego typu elementy osprzętem do podnoszenia, obejmując tą nazwą wszystkie typy zawiesi (linowe, łańcuchowe, pasowe) oraz tzw. zdejmowalne urządzenia chwytające (m.in. uchwyty zaciskowe do blach, chwytaki magnetyczne, zawiesia widłowe czy trawersy).


  

Hak zrzutowy - zastosowanie w różnych branżach przemysłu

Hak zrzutowy – hak zwalniający ładunek pod obciążeniem został zaprojektowany do operacji wymagających nagłego otwarcia haka oraz uwolnienia ładunku z określonej odległości. Stosowany jest przede wszystkim tam, gdzie utrudniony jest dostęp obsługi bądź przebywanie pracownika w miejscu pracy haka stwarza zagrożenie dla pracowników.


  

Mocowanie ładunku podczas transportu - nowe przepisy

Nowe przepisy dot. mocowania ładunków mają na celu polepszenie jakości transportu i zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Głównym narzędziem zmian są ujednolicone sposoby zabezpieczania ładunków. Projekt rozwiązuje problem sposobu transportu oraz jego umiejscowienia na pojeździe, ale również mówi o warunkach stosowania metod mocowania i dodatkowych możliwościach zabezpieczania konkretnych rodzajów ładunków.


  

Przeglądy i regeneracja trawers - jak przebiegają?

Trawersy, zgodnie z Dyrektywą 2006/42/WE, zaliczane są do grupy osprzętu do podnoszenia. Nie spełniają, co prawda, zawartej w tej dyrektywie definicji maszyny, bezwzględnie podlegają jednak wytyczonym w tej normie wymogom bezpieczeństwa. Wymogi te oznaczają zarówno konieczność okresowego, jak i bieżącego sprawdzania stanu trawersy w celu zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkownikom.


  

Kosz do transportu ludzi na haku dźwignicy - jak używać?

Kosz do transportu ludzi to rozwązanie stosowane tam, gdzie nie można dostać się z zastosowaniem tradycyjnych metod. Używa się ich m.in. na budowach do wykonywania różnego typu prac na elewacjach, prac remontowych oraz prac spawalniczych.


  

Uchwyty do blach w pionie i w poziomie - zasady korzystania

Wciągarka bramowa charakteryzuje się konstrukcją zbliżoną do suwnicy bramowej, różniąc się od niej przede wszystkim gabarytami oraz nośnością. Oba urządzenia posiadają w zasadzie bardzo podobną funkcjonalność...


Zalety stalowej wciągarki bramowej

Wciągarka bramowa charakteryzuje się konstrukcją zbliżoną do suwnicy bramowej, różniąc się od niej przede wszystkim gabarytami oraz nośnością. Oba urządzenia posiadają w zasadzie bardzo podobną funkcjonalność...


Praca na drzewie, czyli jakiego sprzętu uzywaja arboryści?

Szelki bezpieczeństwa, nazywane inaczej również szelkami asekuracyjnymi to sprzęt zaliczany do grupy środków ochrony osobistej. W odróżnieniu od środków ochrony zbiorowej, takich jak barierki czy siatki zabezpieczające, są przeznaczone do zabezpieczania pojedynczej osoby oraz chronienia jej przed upadkiem z wysokości. 


Szelki bezpieczeństwa - jak dobrać i kiedy stosować?

Szelki bezpieczeństwa, nazywane inaczej również szelkami asekuracyjnymi to sprzęt zaliczany do grupy środków ochrony osobistej. W odróżnieniu od środków ochrony zbiorowej, takich jak barierki czy siatki zabezpieczające, są przeznaczone do zabezpieczania pojedynczej osoby oraz chronienia jej przed upadkiem z wysokości. 


Jak dobrać zawiesia transportowe?

Zawiesia transportowe to podstawowe wyposażenie stosowane w połączeniu z urządzeniami dźwignicowymi – suwnicami, dźwigami, żurawiami. Są niezbędne do wykonania niektórych prac związanych z przeładunkiem, przemieszczeniem bądź po prostu podniesieniem elementów o różnym kształcie oraz gabarytach. 


  

Jak przebiega rejestracja urządzenia w UDT?

Zakres urządzeń objętych dozorem technicznym reguluje ustawa. W myśl ustawy dozór techniczny dotyczy tych urządzeń, które w trakcie eksploatacji mogą generować zagrożenie dla otoczenia – ludzi, zwierząt, mienia, środowiska.


Zawiesia łańcuchowe, zawiesia pasowe, zawiesia linowe - przegląd okresowy i regeneracja

Producent zawiesi każdego typu gwarantuje ich bezpieczną eksploatację tylko w przypadku bezwzględnego przestrzegania warunków zawartych w dostarczonej wraz z nimi instrukcji użytkowania. Użytkownik zawiesi obowiązany jest do przeprowadzania ich regularnej kontroli. 


Platforma robocza do wózka widłowego - zasady korzystania

Platforma robocza montowana na widłach wózka widłowego jest poręcznym i łatwym w zastosowaniu rozwiązaniem, które pozwala na szybkie wykonanie prac na niewielkich wysokościach. Jej stosowanie wymaga jednak od użytkownika znajomości oraz przestrzegania kilku zasad, określonych ścisłymi przepisami.


Zestawy kołowe, koła przemysłowe, kółka do wózków - jak wybrać?

Wyposażone w koła urządzenia magazynowe i warsztatowe, a także te stosowane na linii produkcyjnej, używane są w różnych warunkach, a przede wszystkim – na różnej nawierzchni. Aby zapewnić ich prawidłową pracę oraz trwałość, warto pomyśleć o wyposażeniu w przystosowany do tych warunków zestaw kołowy.


Waga dźwigowa, waga hakowa, waga platformowa - jaką wybrać?

Produkcja, handel i transport to dziedziny przemysłu, które wymagają stosowania dedykowanych urządzeń służących do pomiaru wagi ładunków charakteryzujących się dużą masą i gabarytami. Dla tych celów powstają wyspecjalizowane wagi o dedykowanej konstrukcji, przystosowane do pomiarów materiałów o określonych parametrach, a często również przystosowane do współpracy z innymi urządzeniami.


Falownik, stycznik, zwalniak, sofstart - do czego służą?

Falownik to nazwa obiegowa urządzenia elektrycznego, nazywanego również przemiennikiem częstotliwości lub przetwornicą częstotliwości. Falownik składa się z: układu sterowania, układu nadzoru oraz części mocy.  Istotą działania falownika jest przekształcanie prądu stałego, którym jest zasilany, na prąd zmienny o regulowanej częstotliwości.


Wózek taczkowy, wózek magazynowy dwukołowy - jaki wybrać?

Wózki magazynowe to sprzęt ułatwiający proste prace związane z przetransportowaniem niedużych ładunków na niewielką odległość. Jednym z rodzajów wózków magazynowych są wózki taczkowe, pozwalające na transport ładunków o masie do 250 kg.


Pasy transportowe, haki skracające - zabezpieczenie ładunku

Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju mocowania, ich przeznaczenie zależne jest o rodzaju samego ładunku, jak również pojazdu transportującego (samochód ciężarowy, naczepa, laweta). Skutecznie zabezpieczony ładunek warunkuje bezpieczeństwo na drodze, nie ma prawa się przesuwać, przewracać ani rozsypywać, dlatego tak istotne jest inwestowanie w dobrej jakości sprzęt. 

 


Transport towarów niebezpiecznych
Cz. II. Klasyfikacja, oznaczenia
 

W myśl Umowy ADR (Art. 2, pkt 4) za towar niebezpieczny uważa się taki
„[…] materiał lub przedmiot, który zgodnie z ADR, RID lub ADN nie jest dopuszczony, odpowiednio, do przewozu drogowego, przewozu koleją lub przewozu żeglugą śródlądową albo jest dopuszczony do takiego przewozu na warunkach określonych w tych przepisach".

 


Transport towarów niebezpiecznych
Cz. I. Regulacje prawne, klasyfikacja, oznaczenia, wyposażenie pojazdów

Rozwój przemysłu, jego technologii – optymalizacja i automatyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych sprawia, że w powszechnym użyciu pojawiło się wiele substancji niebezpiecznych, m.in. produkty ropopochodne, gazy, materiały wybuchowe, radioaktywne czy zakaźne. 

 Uchwyty do kręgów - rodzaj i zastosowanie

Uchwyty do kręgów:

 • umożliwiają szybki i bezpieczny transport materiałów w kręgach, o kształcie tulei, rur, szpul itp.
 • umożliwiają szybki i pewny załadunek kręgu na uchwyt;
 • zapewniają bezpieczną pozycję kręgu na ramieniu uchwytu podczas transportu (zabezpieczenie przed zsunięciem się z ramienia);
 • zapewniają poziomą pozycje ramienia nośnego pustego uchwytu, aby ułatwić jego wprowadzenie do wnętrza kręgu...

 Resurs suwnic / resurs dźwignic

Od dnia 30 października 2019 roku istnieje wymagany prawem obowiązek oceny stopnia wykorzystania resursu urządzeń transportu bliskiego. 
W Przedsiębiorstwie HAK ocena stopnia wykorzystania resursu przygotowana jest przez wykwalifikowaną kadrę naukowa Centrum Badawczo-Rozwojowego. 
 
Zakres usług:
 • analiza dokumentacji UTB uzyskanej od klienta, 
 • ustalenie z klientem sposobu realizacji warunków eksploatacji urządzenia, 
 • uzyskanie od klienta danych wyjściowych – w tym GNP mechanizmów i konstrukcji, widma obciążeń, liczby cykli pracy...


 

Polski Techniczny Sklep Internetowy