e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Wciągnik czy wciągarka – czym się różnią i do czego służą?

Wciągarki warsztatowe i wciągniki dla różnych zastosowań

Wciągniki oraz wciągarki to grupy urządzeń o podstawowym oraz uniwersalnym zastosowaniu w różnych branżach przemysłu. Część z nich przeznaczona jest do ciężkich prac w dużych zakładach przemysłowych, inne świetnie sprawdzają się jako osprzęt w warsztatach, pracowniach oraz garażach, w których wykonują drobniejsze oraz mniej intensywne prace z mniejszymi ciężarami. Odpowiedni wybór urządzenia tego typu może zadecydować o wydajności prowadzonych działań oraz – co najważniejsze – bezpieczeństwie pracowników. 
 
Oba typy urządzeń – wciągniki i wciągarki – działają na tej samej zasadzie, mają również zbliżoną budowę. Dostawcy rozróżniają je pod względem kilku kluczowych cech, obejmujących zarówno konstrukcję, jak i praktyczną użytkowość. 
 

Wciągnik czy wciągarka – co wybrać?

Zarówno wciągnik, jak i wciągarka to określenia, które bardzo często stosowane są zamiennie. Od strony technicznej rozróżnia się te dwa urządzenia ze względu na kilka podstawowych cech – to one wpływają na wygląd ofert dostawców oraz wybór klientów, szukających jak najlepszego rozwiązania dla własnych potrzeb. 
Podstawowa różnica pomiędzy wciągnikiem i wciągarką dotyczy elementów nośnych obu urządzeń. Wciągnik – niezależnie od typu napędu - charakteryzuje się budową o zwartej konstrukcji, zamkniętej w kompaktowej obudowie. Elementy wciągarek są z kolei zabudowane na konstrukcji nośnej o różnym charakterze, nie tworząc elementu zamkniętego. Ta cecha konstrukcyjna decyduje zarówno o sposobie montażu, jak i użytkowości danego urządzenia.
 
Wciągniki, ze względu na swoją kompaktową, zwartą budowę, mogą być w całości mocowane na hakach bądź wózkach jezdnych, przemieszczających się wzdłuż belek różnego typu dźwignic – wciągarek bramowych, suwnic, żurawików itp. Ta możliwość daje praktycznie nieograniczone możliwości w podnoszeniu i transportowaniu ładunków zarówno w zakresie pojedynczych stanowisk pracy (wciągarki bramowe, żurawiki), jak i na duże odległości, obejmujące powierzchnię całych hal przemysłowych (suwnice). Ładunek podwieszony na wciągniku może być przemieszczany w pionie oraz poziomie – w zależności od rodzaju urządzenia, na jakim został zamontowany. 
 
Wciągarki, posiadając istotny w swojej budowie element nośny w postaci ramy, nie stanowią konstrukcji kompaktowej. Ze względu na konstrukcję otwartą wciągarki montowane są najczęściej w sposób stały na płaskich powierzchniach ścian, posadzek, sufitów, a często również na elementach przejezdnych różnych urządzeń czy pojazdów. Mają równie szeroki zakres możliwości transportowych, umożliwiając nie tylko podnoszenie ładunku, lecz również – zmianę jego położenia w poziomie (w prawo lub w lewo). 
 
Najbardziej wyspecjalizowanym typem wciągarek są wciągarki suwnicowe. Podobnie, jak w przypadku wciągarek warsztatowych czy garażowych, mechanizmy takich wciągarek zabudowane są na ramie stalowej o odpowiednich gabarytach. Rama, wyposażona w układ jezdny, przemieszcza się po torowisku zamontowanym na dźwigarach suwnicy
 

Kiedy stosować wciągnik, a kiedy wciągarkę?

Zarówno wciągnik, jak i wciągarka  dają ogromne możliwości w zakresie podnoszenia i transportowania ładunków. Podstawową różnicą jest oferowany kierunek ruchu oraz zakres pracy – związany jest on jednak bardziej ze stopniem zaawansowania urządzenia, niż jego konstrukcją. 
 
Wszystkie wciągniki – zarówno ręczne, jak i elektryczne, linowe i łańcuchowe – umożliwiają zaawansowane manipulowanie ładunkiem podczas produkcji, montażu czy magazynowania. Możliwość zamocowania wciągnika z zastosowaniem wózka wciągnikowego na belce jezdnej pozwala objąć jego pracą duże przestrzenie pojedynczych stanowisk pracy oraz całych hal przemysłowych. Wciągniki ręczne łańcuchowe to podstawowe wyposażenie niewielkich suwnic czy żurawików, wciągniki elektryczne to niezbędny element suwnic i żurawi. 
Najprostsze wciągarki – zarówno w wersji z napędem ręcznym, jak i elektrycznym – przeznaczone  są do pracy stacjonarnej, umożliwiając nie tylko podnoszenie, lecz również przeciąganie ładunków, ciągnięcie przyczep i wagonów, a także – naciąganie lin. Ze względu na swoje możliwości są często stosowane jako wyposażenie pojazdów – np. do wciągania samochodów na naczepę czy wyciągania ich z grząskiego gruntu. Mechanizmy wciągarek mogą być również montowane na ramach przejezdnych, co przybliża ich możliwości do wciągników, a na pewno – przewyższając je  pod względem możliwości udźwigowych. 
 

Jak właściwie dobrać wciągnik lub wciągarkę? 

Właściwy dobór wciągnika lub wciągarki wymaga dokładnego zapoznania się z czynnościami, jakie będą wykonywane z ich zastosowaniem. Podstawowe informacje, które należy zgromadzić, to:
  • rodzaj wykonywanych czynności (podnoszenie, przenoszenie, przeciąganie, wyciągnie itp.);
  • miejsce pracy – praca stacjonarna bądź przejezdna,
  • masa transportowanego ładunku bądź wymagana siła naciągu, 
  • prędkość oraz wysokość podnoszenia,
  • możliwość zastosowania zasilania,
  • warunki pracy oraz występowanie czynników zewnętrznych,
  • możliwość montażu urządzenia. 
 
To aspekty, które pozwolą zdecydować o właściwym doborze sprzętu dźwignicowego – nie tylko w przypadku wciągników i wciągarek. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości, warto zasięgnąć rady specjalistów, którzy wykorzystają własne doświadczenie oraz wiedzę o sprzęcie, co pozwoli dobrać urządzenie odpowiednio do potrzeb. 
 

Jakie są rodzaje wciągników elektrycznych?

Wciągniki elektryczne dostępne na rynku dzielą się przede wszystkim ze względu na typ cięgna oraz rodzaj zasilania. Do najpopularniejszych należą wciągniki elektryczne linowe. Te ostatnie dzielą się dodatkowo pod względem różnych napięć zasilania – najczęściej spotykanymi w ofertach są wciągniki zasilane napięciem 230V oraz 400V. Do wyboru mamy również napędy jedno- oraz dwubiegowe, umożliwiające podnoszenie ładunku z odpowiednią prędkością. 
 
Spora część wciągników elektrycznych wyposażona jest w wózek jezdny, który umożliwia zamocowanie wciągnika na belce jezdnej samodzielnej bądź stanowiącej cześć dźwignicy. Wózki jezdne oferowane są w trzech wersjach: wózki jezdne swobodne – napędzane ciągnięciem ręcznym, wózki jezdne mechaniczne – napędzane łańcuchem oraz wózki jezdne elektryczne – napędzane zasilaniem elektrycznym. W przypadku wciągników elektrycznych stosuje się niemal wyłącznie ostatni typ wózków, dwa pierwsze zarezerwowane są dla wciągników ręcznych.
 
Wciągniki elektryczne potrafią osiągać bardzo duże wysokości podnoszenia. W przypadku wciągników linowych zapas liny nawijany jest na bęben, zamknięty w obudowie wciągnika. W przypadku wciągników łańcuchowych standardowym wyposażeniem jest pojemnik lub worek na łańcuch, dostosowany do jego długości.
 

Jakie są rodzaje wciągarek warsztatowych?

Nawet najprostsza wciągarka warsztatowa czy wciągarka garażowa daje szerokie możliwości operacyjne. Idealnym rozwiązaniem do sporadycznego użytkowania są wciągarki ręczne – są najczęściej stosowane na budowach, w warsztatach i garażach. Są to urządzenia łatwe w montażu oraz obsłudze, nie wymagające doprowadzenia zasilania. Bardziej zaawansowaną alternatywą, osiągającą większe uciągi, są wciągarki elektryczne – np. wciągarka elektryczna 230V – przystosowane do bezpiecznego podnoszenia i opuszczania ładunków takich jak silniki, materiały budowlane czy cięższe narzędzia. Tego typu wciągarki wyposażone są w sterowanie kasetowe, usprawniające manipulowanie ładunkiem na wielu zakresach.  
 

Czy wciągnik elektryczny podlega UDT?

Wszystkie wciągniki i wciągarki podlegają dozorowi technicznemu. Są jednak trzy grupy urządzeń, które objęto w tym przypadku dozorem uproszczonym:
  • wciągniki i wciągarki stacjonarne lub przejezdne o udźwigu do 250 kg,
  • wciągniki i  wciągarki z napędem elektrycznym jednofazowym o udźwigu do 1000 kg,
  • wciągniki  i wciągarki ogólnego przeznaczenia z napędem ręcznym wszystkich mechanizmów o udźwigu do 2000 kg.
Te grupy urządzeń objęte są dozorem uproszczonym, co oznacza, że nie muszą być zgłaszane do Urzędu Dozoru Technicznego, nie wymagają badań okresowych, a do ich obsługi nie są wymagane uprawnienia. Należy jednak pamiętać o tym, że konserwację tych urządzeń powinny przeprowadzać osoby posiadające odpowiednie uprawnienia, a obsługujący powinni zapoznać się z zasadami ich obsługi. 
 
Obowiązek przeprowadzania regularnych kontroli stanu technicznego wciągników i wciągarek spoczywa na użytkownikach/właścicielach urządzeń. W zależności od zaleceń producenta, przegląd wciągarki elektrycznej lub wciągnika elektrycznego powinien być przeprowadzany regularnie co 12 lub 24 miesiące (lub rzadziej, gdy tak stanowi Instrukcja). Dzięki regularnym okresowym kontrolom, urządzenia są bezpieczne i mają wydłużony czas użytkowania. 
0
Lista
0
Koszyk