Najpopularniejszymi rodzajami szlifierek stosowanymi w różnych czynnościach warsztatowych i przemysłowych, są z pewnością szlifierki taśmowe i oscylacyjne. Obok nich plasują się szlifierki proste, nazywane szlifierkami trzpieniowymi – podobnie jak pozostałe urządzenia tego obszaru sprawdzają się w określonych zadaniach, do których są przystosowane.
Szlifierki trzpieniowe elektryczne – jak działają?
Szlifierki trzpieniowe, nazywane również
szlifierkami prostymi, to poręczne urządzenia, których nazwa pochodzi od ich cechy konstrukcyjnej. Jest nią obecność trzpienia, na którym osadzany jest wprawiany w szybki ruch obrotowy kamień szlifierski o kształcie, strukturze czy ziarnistości odpowiadającym wykonywanej pracy. Różnorodność akcesoriów szlifujących do szlifierek trzpieniowych pozwala przystosować to urządzenie do precyzyjnych działań na materiałach różnego typu.
Szlifierka trzpieniowa do drewna i nie tylko?
Szlifierki proste stanowią niezbędne wyposażenie warsztatu, placu budowy czy podczas domowych prac remontowych i modernizacyjnych. Wykorzystywane są do szlifowania różnego rodzaju powierzchni – świetnie sprawdzają się zarówno w pracy z drewnem, jak i metalem. Radzą sobie również bardzo dobrze ze szlifowaniem zespawanych powierzchni oraz wyrównywaniem spoin spawalniczych. niektóre rodzaje szlifierek trzpieniowych umożliwiają również zamocowanie na trzpieniu szczotek drucianych oraz wykorzystanie tak wyposażonej szlifierki prostej do oczyszczania powierzchni. Dobrze z nich korzystać również podczas przygotowywania powierzchni do sklejenia.
Szlifierki proste, ze względu na swoją poręczność oraz mnogość dostępnego wyposażenia, świetnie nadają się do wykonywania prac bardziej precyzyjnych, w miejscach trudniej dostępnych. Z tego względu używane są również do grawerowania, gratowania czy cięcia kamienia.
Szlifierki trzpieniowe do drewna i metalu – dostępne rodzaje
Podstawowym podziałem urządzeń z grupy szlifierek trzpieniowych jest sposób ich zasilania. Jak jest napędzana szlifierka trzpieniowa? Urządzenie, podobnie jak inne typy szlifierek, dostępne jest w różnych opcjach – może być zasilane prądem z sieci, z akumulatora bądź pneumatycznie, czyli sprężonym powietrzem.
Ilość obrotów wykonywana przez kamień szlifujący to podstawa podziału szlifierek trzpieniowych na wolnoobrotowe oraz wysokoobrotowe. Wraz ze wzrostem prędkości obrotów rośnie tempo pracy, ale spada jej precyzyjność.
Szlifierka trzpieniowa do metalu i drewna – jak wybrać?
Jak w przypadku każdego urządzenia – warto zwrócić uwagę na wszystkie parametry, które mają wpływ na jakość wykonywanej pracy. Ważne są zarówno parametry techniczne szlifierki, jak i sposób jej wykonania. Solidna obudowa oraz wysoka jakość materiałów pozwolą używać szlifierki trzpieniowej przez wiele lat, w pracach różnego rodzaju.
Szlifierka trzpieniowa stołowa
Szczególną odmianą szlifierki trzpieniowej jest jej wersja konstrukcyjna dostosowana do posadowienia na stole roboczym. Ten typ szlifierki wykorzystywany jest tam, gdzie prace szlifierskie wykonuje się często bądź w trybie ciągłym, np. w warsztatach rzemieślniczych czy zakładach przemysłowych. Urządzenie tego rodzaju pozwala na stabilniejszą i precyzyjniejszą pracę z elementami szlifującymi.
Szlifierki proste elektryczne w ofercie Ehak24.pl
Sklep techniczny Ehak24.pl oferuje szeroką gamę szlifierek prostych elektrycznych, umożliwiających wykonanie różnego typu prac. Doświadczony zespół udziela wsparcia w wyborze urządzenia oraz akcesoriów dopasowanych do docelowych prac. Wszystkie szlifierki trzpieniowe w naszej ofercie pochodzą od sprawdzonych producentów oraz opatrzone są profesjonalną opieką okołosprzedażową.