Szlifierki pneumatyczne to narzędzia, które wykorzystują sprężone powietrze do obróbki różnych materiałów, takich jak drewno, metal, tworzywa sztuczne czy kamień. Ich zaletami są przede wszystkim wysoka wydajność, precyzyjność, niskie wibracje i hałas oraz trwałość. Dzięki temu szlifierki pneumatyczne są bardzo popularne wśród profesjonalistów jak i hobbystów.
Wśród szlifierek pneumatycznych można wyróżnić kilka rodzajów, z których każdy ma swoje specyficzne zastosowanie. Oto opis najpopularniejszych rodzajów szlifierek pneumatycznych:
Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna
Szlifierka oscylacyjna pneumatyczna to narzędzie, które wykorzystuje oscylacyjny ruch do szlifowania, szlifowania końcowego i polerowania różnych powierzchni. Dzięki temu narzędziu można uzyskać bardzo gładkie, równomiernie wypolerowane powierzchnie. Szlifierki oscylacyjne pneumatyczne są szczególnie przydatne do obróbki drewna i metalu. Ich zaletami są ledwo zauważalne drgania przy pracy, wysoki poziom precyzji i ze względu na solidną konstrukcję – długoletni okres przydatności.
Szlifierki pneumatyczne kątowe
Szlifierki pneumatyczne kątowe przeznaczone są do szlifowania, cięcia i polerowania różnych materiałów. Ich konstrukcja umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach. Szlifierki tego typu są bardzo wydajne i trwałe, mają możliwość zmiany miejsca położenia uchwytu, ułatwiającego pracę.
Szlifierka trzpieniowa pneumatyczna
Szlifierka trzpieniowa pneumatyczna podobnie jak powyższe wymienione, pozwala na precyzyjne szlifowanie i polerowanie powierzchni różnego typu, przy czym idealnie nadaje się do obróbki kamienia, tworzyw sztucznych, drewna i metalu. Jej zaletą jest stosunkowo niewielka waga, dokładność i możliwość dołączenia do niej różnych akcesoriów ułatwiających pracę.
Szlifierka pneumatyczna do drewna
Szlifierka pneumatyczna do drewna nie różni się szczególnie od pozostałych, każdą z powyższych szlifierek można z powodzeniem użytkować do prac z drewnem, w zależności od przeznaczenia należy jednak dostosować odpowiednią tarczę do obrabianego elementu, w tym przypadku będą to tarcze do drewna, ściernice itp. Mnogość funkcji jaką spełniają wymienione szlifierki pneumatyczne sprawia, że są to idealne narzędzia nie tylko do profesjonalnych zastosowań, ale również warsztatów i domków.
Szlifierki mimośrodowe pneumatyczne
Ten rodzaj szlifierek wykorzystuje ruch mimośrodowy (czyli ruch oscylacyjny i obrotowy jednocześnie), do szlifowania różnych materiałów. Takie połączenie umożliwia uzyskanie bardzo gładkich powierzchni obrabianych elementów, o różnych kształtach i rozmiarach. Głównymi elementami konstrukcyjnymi tych szlifierek to tłok obrotowy i głowica z dyszą, w której odbywa się ruch mimośrodowy.
Szlifierka wielofunkcyjna pneumatyczna
Dedykowana do takich prac jak szlifowanie, polerowanie, cięcie, frezowanie. Mnogość funkcji użytkowych szlifierki wielofunkcyjnej pneumatycznej sprawiła, że jest wykorzystywana w wielu branżach, głownie w przemyśle metalowym, stolarskim, budowlanym i motoryzacyjnym. Zaletami szlifierek tego typu jest przede wszystkim ich wszechstronność i możliwość wykorzystania w różnych mi rodzajach prac.
Szlifierka pneumatyczna z regulacją obrotów
Szlifierka z funkcją zmiany obrotu pozwala dostosować prędkość obrotów tarczy do obrabianego elementu. Odpowiednio doświadczony użytkownik, dostosowując prędkość obrotów do docelowej pracy uniknie nieplanowanego uszkodzenia silnika szlifierki oraz zwiększy wydajność swojej pracy. Szlifierki pneumatyczne z regulacją obrotów mogą być nieco droższe od standardowych modeli jednak możliwości użytkowe są w tym przypadku znacznie większe i pozornie większy wydatek początkowy może się bardzo szybko zwrócić dzięki większej dokładności i dłuższym okresem użytkowania.