Elektronarzędzia to jedna z grup produktowych niezbędnych w wyposażeniu każdego warsztatu oraz mniejszego i większego zakładu produkcyjnego. Przydają się również rzemieślnikom i majsterkowiczom, w wielu domach znajdują zastosowanie w remontach i modernizacjach.
Szlifierki pneumatyczne kątowe – zalety urządzeń
Jednym z najpopularniejszych elektronarzędzi, powszechnie używanych, jest szlifierka pneumatyczna kątowa, nazywana również kątówką czy gumówką. Prezentuje szereg zalet, które wpływają na jej dużą powszechność w pracach wymagających wygładzania obrabianych powierzchni:
-
brak ryzyka porażenia prądem,
-
doskonała wygoda pracy,
-
dobry stosunek mocy i możliwości do masy,
-
bardzo duża produktywność,
-
wysoka wydajność w cięższych warunkach,
-
długa żywotność i bezawaryjność.
Szlifierka pneumatyczna kątowa – konstrukcja
Szlifierka pneumatyczna to urządzenie napędzane sprężonym powietrzem. Elementem napędowym jest w niej silnik łopatkowy, który zamienia energię potencjalną sprężonego powietrza na energię mechaniczną, wprawiającą w ruch obrotowy tarczę szlifującą. Zastosowanie czynnika, jakim jest sprężone powietrze, sprawia, że szlifierki pneumatyczne (oraz inne urządzenia pneumatyczne) są wyjątkowo odporne na przeciążenia. Cecha ta jest szczególnie ważna w przypadku szlifierek wykonujących długotrwałe, ciągłe prace szlifujące. Elementem szlifującym jest w szlifierkach pneumatycznych tarcza ścierająca. To standardowe wyposażenie szlifierek kątowych jest produkowane w różnych parametrach, dostosowanych do obrabianego materiału oraz pożądanego efektu.
Szlifierka pneumatyczna kątowa – zastosowanie
Skąd nazwa? Jej podstawą jest sposób używania urządzenia – tarcza szlifująca, dociskana pod kątem do obrabianej powierzchni, pozwala na wygładzanie materiału do pożądanego stanu. Szlifierki kątowe najczęściej stosuje się do przygotowania powierzchni lub krawędzi do dalszej obróbki lub usuwania zbędnego materiału z obrabianych elementów. Stosowana są do precyzyjnego cięcia rur i kątowników, wygładzania powierzchni drewnianych, gratowania – usuwania zadziorów i nierówności powstałych po przecięciu stali, fazowania – wykonywania skosów i rowków, a także precyzyjnego wygładzania połączeń spawanych.
Szlifierka pneumatyczna kątowa z regulacją obrotów
Możliwość regulacji obrotów to cecha, która pozwala dostosować parametry szlifierki kątowej do wykonywanej pracy. Funkcjonalność przydaje się np. przy zdzieraniu starych farb – wolniejsze obroty pozwalają robić to precyzyjniej, bez generowania uszkodzeń materiału oraz zapychania samego urządzenia. Za szybkie obroty mogą również powodować przegrzanie oraz zapalanie obrabianego materiału – szlifowanego drewna czy zdzieranego lakieru.
Jaką szlifierkę pneumatyczną wybrać?
Wbrew dość powszechnym przekonaniom nie istnieją
szlifierki pneumatyczne uniwersalne. Urządzenia te dzieli się ze względu na wielkość, ciężar, moc, parametry oraz funkcjonalność.
Pierwszym aspektem, który należy brać pod uwagę podczas doboru szlifierki, jest jej przeznaczenie – pozwala dobrać szlifierkę odpowiednio do rodzaju wykonywanej pracy. Warto również przyjrzeć się średnicy tarczy – jej wielkość wpływa na szybkość pracy sprzętu.