Reduktory ciśnienia to urządzanie techniczne wykorzystywane w wielu aplikacjach związanych ze stosowaniem gazów czy płynów różnego typu. Używane są zarówno w wężach ogrodowych czy butlach z gazem, jak i kompresorach technicznych.
Reduktory ciśnienia – budowa
Urządzenie, które nazywamy reduktorem ciśnienia, składa się z dwóch zasadniczych części – zaworu regulacyjnego oraz siłownika, który w momencie wzrostu ciśnienia do niepożądanych wartości, zamyka bądź otwiera zawór. Na rynku dostępne są dwa funkcjonalne rodzaje reduktorów – z nastawą ciśnienia wyjścia ustawioną na jedną wartość oraz z możliwością regulowania nastawy.
Reduktor ciśnienia powietrza – zasada działania
Reduktor ciśnienia to urządzenie regulujące, którego zadaniem jest obniżenie ciśnienia wejściowego do wysokości, która jest podana jako wyjściowa dla danego zastosowania. Podsumowując – reduktor ciśnienia obniża ciśnienie wejścia i utrzymuje ciśnienie wyjścia. Wartość ciśnienia wylotowego jest na tym samym poziomie niezależnie od wartości ciśnienia wlotowego – nawet przy zmiennej wartości przepływu danego czynnika przez zawór. Zasada ta dotyczy wszystkich typów reduktorów ciśnienia i znajduje zastosowanie tam, gdzie wymagane jest konkretne ciśnienie robocze do zastosowań praktycznych.
Reduktor ciśnienia do kompresora
Reduktor ciśnienia powietrza do kompresora może być dostosowany do pracy z instalacjami pracującymi na sprężonym powietrzu.
Umożliwia nastawianie oraz regulowanie ciśnienia wyjściowego we wszelkiego rodzaju instalacjach pneumatycznych – np. w kompresorach, nazywanych również sprężarkami. Uzyskana funkcjonalność jest niezwykle poręczna w zastosowaniu – ze względu na dostępność medium, łatwość jego magazynowania i transportowania oraz odporność na temperatury.
Reduktor ciśnienia powietrza do pistoletu lakierniczego
Mechanizm pistoletu lakierniczego to kolejny, w którego użytkowaniu wymagane jest zastosowanie reduktora ciśnienia.
Reduktor ciśnienia do pistoletu jest często wyposażony w manometr, umożliwiając idealne dostosowanie ciśnienia wylotowego do rodzaju wykonywanej pracy. Reduktor ciśnienia z manometrem jest również często wyposażony w pokrętło blokujące, które pozwala zablokować nastawę ciśnienia na określonej wartości.
Reduktor ciśnienia do węża ogrodowego
Instalacje zraszające oraz węże ogrodowe również wyposażone są w reduktory ciśnienia, by dostosować siłę strumienia do aktualnych potrzeb w zakresie intensywności oraz odległości zraszania. Każda poprawnie wykonana instalacja hydrauliczna – łącznie z instalacją domową – powinna być wyposażona w reduktory, które zapewnią jej należytą sprawność.
Reduktor ciśnienia z filtrem
Mechanizmy redukujące ciśnienie wyposażone w filtr są stosowane wszędzie tam, gdzie konieczne jest oczyszczanie medium. Najczęściej stosowane są w instalacjach wodnych, w których filtr zatrzymuje rdzę, piasek oraz inne zanieczyszczenia.
Reduktor ciśnienia ¾
Reduktor ciśnienia ¾ to popularna nazwa reduktora, który osadzony jest na przyłączu z średnicą przepływu ¾ cala, z gwintowaniem wewnętrznym dopasowanym do tej wartości. Tego typu regulatory ciśnienia stosowane są w wodnych instalacjach domowych i przemysłowych, z jednej strony chroniąc je przed uszkodzeniami, z drugiej – pozwalając na mniejsze zużycie wody.
Reduktor ciśnienia powietrza ½ cala
Odmiennie do reduktora ¾ cala, ten reduktor wyposażony jest w przyłącze o rozmiarze ½ cala. Jego podstawowym zadaniem jest kontrola ciśnienia w stacjach pneumatycznych. Często jest wyposażony w filtr, który ma za zadanie oczyszczać medium z zanieczyszczeń w postaci oleju, kondensatu oraz cząstek stałych.