Wózki belkowe
Transport ładunków w zakładach przemysłowych różnych branż, magazynach i warsztatach oznacza konieczność doboru optymalnych rozwiązań, dostosowanych do istniejących potrzeb oraz infrastruktury zakładowej. Jednym z rozwiązań jest połączenie wciągnika z wózkiem jezdnym, a tym samym – zyskanie możliwości zamontowania zestawu na belce jezdnej i objęcie jego pracą większej przestrzeni. Ehak24.pl oferuje różne rodzaje wózków jezdnych, przystosowane do współpracy z oferowanymi przez nas wciągnikami łańcuchowymi ręcznymi i wyciągarkami elektrycznymi, pozwalającymi na integrację z wózkiem.
Warto pamiętać o tym, że sam wózek jezdny nie podlega kontroli UDT, jednakże bezwzględnie zarejestrować należy w UDT każdy zamocowany na nim wciągnik ręczny o udźwigu powyżej 2 ton.
Wózki jezdne
Połączenie wciągnika z wózkiem jezdnym to komponenty najbardziej funkcjonalnego układu w transporcie dźwignicowym, stosowanego w suwnicach, żurawiach oraz wciągarkach bramowych. Dostosowany do montażu na belce dźwignicy wózek jezdny umożliwia objęcie pracą wciągnika dużej przestrzeni hal czy placów przemysłowych.
Wózki jezdne na dwuteownik - konstrukcja
Wózek jezdny to urządzenie o stosunkowo prostej konstrukcji. Wykonany ze stali korpus wózka wyposażony jest w układ jezdny, dostosowany do przemieszczania po belkach, wykonanych z teownika bądź dwuteownika z kołnierzem płaskim bądź ukośnym. Urządzenie sprzedawane jest w kilku zakresach grubości belki – w każdym zakresie dokładne dopasowanie przebiega poprzez regulację pierścienia dystansowego.
Wózki jezdne poruszają się po belce swobodnie, przemieszczane z użyciem siły rąk ludzkich przez przeciąganie. Niektóre modele wózków jezdnych mają na wyposażeniu łańcuch do przemieszczania wózka wzdłuż belki, dostosowany do wysokości, na jakiej pracuje wciągnik.
Wózki jezdne elektryczne
Poza wózkami jezdnymi z napędem ręcznym, na rynku dostępne są również wózki jezdne z napędem elektrycznym. Wózki tego typu wyposażone są we własny silnik, sterowany z tego samego poziomu, co umieszczony na nim wciągnik. Tego typu rozwiązanie stosuje się w przypadku wciągników o dużym udźwigu bądź sytuacjach, w których manualny przesuw obciążonego wciągnika jest utrudniony lub niebezpieczny.
Wózek jezdny - zastosowanie
Wózki jezdne to urządzenia zaprojektowane z myślą o poręczniejszej obsłudze różnego typu wciągników. Część wciągników ręcznych nie posiada w swojej konstrukcji zintegrowanego mechanizmu pozwalającego na ich przemieszczanie się wzdłuż belki – tę funkcje pełni wózek jezdny. Mocując na nim wciągnik zyskujemy, poza standardowym podnoszeniem i opuszczaniem, dodatkową możliwość przemieszczania ładunków w poziomie na przestrzeni ograniczonej długością belki.
Wózki jezdne stosowane są najczęściej jako uzupełnienie wciągników różnego typu w urządzeniach takich jak bramki warsztatowe, żurawiki warsztatowe oraz suwnice lekkie. Wózki jezdne są również stałym wyposażeniem wciągników zamocowanych na dedykowanych konstrukcjach wsporczych o dowolnej długości, obsługujących duże powierzchnie hal produkcyjnych czy magazynowych. Umożliwiają zarówno przejazd wciągnika w linii prostej, jak i przemieszczanie się po łuku.
Konstrukcja i typy wózków jezdnych
Wózek jezdny przeznaczony do montażu z wciągnikiem ma stosunkowo prostą konstrukcję, wykonaną ze stali. Korpus wózka wyposażony jest w układ jezdny, dostosowany do przemieszczania po belkach, wykonanych z teownika bądź dwuteownika z kołnierzem płaskim bądź ukośnym. Urządzenie sprzedawane jest w kilku zakresach grubości belki – w każdym zakresie dokładne dopasowanie przebiega poprzez regulację pierścienia dystansowego. Wózki jezdne poruszają się po belce swobodnie, przemieszczane z użyciem siły rąk ludzkich przez przeciąganie. Niektóre modele wózków jezdnych mają na wyposażeniu łańcuch manewrowy do przemieszczania wózka wzdłuż belki, dostosowany do wysokości, na jakiej pracuje wciągnik.
Uniwersalna konstrukcja wózków jezdnych pozwala na stosowanie ich w połączeniu z różnymi typami wciągników ręcznych dostosowanych do zamocowania na tego typu sprzęcie. Obsługa wózka jest prosta – wystarczy popchnąć podwieszony ładunek, by rozpocząć ruch wózka w pożądanym kierunku.
Zasady używania wózków jezdnych
Podstawowe reguły określające używanie wózków jezdnych są analogiczne, jak w przypadku większości rozwiązań dźwignicowych. Nie należy przekraczać nominalnego udźwigu pojedynczego wózka i zadbać o wytrzymałość konstrukcji, po której się przemieszcza. Urządzenia nie są przeznaczone do transportu ludzi, nie należy również przenosić z ich zastosowaniem ładunków nad ludźmi. Nie należy również wchodzić pomiędzy wózek i ładunek podczas operacji podnoszenia, niewskazane jest również ciągnięcie ładunku po podłożu.
Konserwacja wózków jezdnych
Każdy wózek jezdny, jako osprzęt służący do operacji podnoszenia ciężkich ładunków, powinien być poddawany regularnym przeglądom i konserwacji. Wózek należy sprawdzić przed każdą operacją w celu wyeliminowania możliwości uruchomienia wózka uszkodzonego przez rdze, sól lub obecne w otoczeniu związki chemiczne. Okresowo należy smarować łożyska, mechanizm wózka oraz powierzchnię belki przeznaczonymi do tego celu środkami. Wskazane jest okresowe sprawdzanie poprawności połączeń śrubowych dla wyeliminowania potencjalnych luzów, a całej konstrukcji dla wykrycia potencjalnych uszkodzeń mechanicznych. Tego typu postępowanie pozwoli maksymalnie przedłużyć żywotność wózka oraz uniknąć możliwych zagrożeń związanych z użytkowaniem uszkodzonego sprzętu.
Wózki jezdne w ofercie sklepu Ehak24.pl
Uniwersalna konstrukcja wózków jezdnych oraz wiele wersji funkcjonalnych pozwala na stosowanie ich w połączeniu z różnymi typami wciągników ręcznych dostosowanych do zamocowania na tego typu sprzęcie. Przy wyborze wózka jezdnego należy kierować się przede wszystkim udźwigiem wózka, jego napędem oraz – co ważne ze względów konstrukcyjnych – rodzajem belki, na której ma zostać zamocowany.
Ehak24.pl oferuje różne rodzaje wózków jezdnych, przystosowane do współpracy z oferowanymi przez nas wciągnikami łańcuchowymi ręcznymi i wyciągarkami elektrycznymi, pozwalającymi na integrację z wózkiem.