Gaśnica ABC – do czego może być wykorzystana i w jakiej sytuacji po nią sięgać? Gaśnice możemy podzielić ze względu na środek gaśniczy, jaki został zastosowany przy ich produkcji – wyróżniamy urządzenia proszkowe, śniegowe i wodne. Gaśnica proszkowa ABC zapewnia bezpieczeństwo przeciwpożarowe i może służyć do gaszenia pożarów materiałów stałych, gazów, a także sprzętów elektrycznych pod napięciem do 1000 V.
Gaśnice ABC – do jakich pożarów?
W przypadku pojawienia się ognia bardzo istotne jest, aby użyć gaśnicy odpowiedniej dla danego typu pożaru i dostosować środek gaśniczy do płonącego materiału. Nie można pozwolić, aby szkody wywołane gaszeniem pożaru były większe niż te spowodowane przez sam ogień. Przykładowo – gaszenie płonących książek wodą powoduje ich trwałe uszkodzenie, a użycie wody do gaszenia palących się urządzeń elektrycznych pod napięciem może skończyć się porażeniem prądem. Szybka reakcja w momencie zauważenia źródła ognia jest kluczowa dla skutecznego i szybkiego opanowania pożaru, a przynajmniej do ograniczenia jego rozprzestrzenia do momentu przyjazdu odpowiednich służb. Jak więc zareagować tak, żeby nie szkodzić?
Typy pożarów - podział według płonącej substancji
Pożary podzielono na pięć grup, które są uwarunkowane rodzajem płonącego materiału, jego stanem skupienia i sposobem spalania. Gaśnice typu ABC mogą służyć do walki z trzema rodzajami pożarów – zakwalifikowanymi do grup A, B i C. Typ A dotyczy pożarów materiałów stałych, które zwykle są pochodzenia organicznego (należą do nich między innymi węgiel, drewno, papier, tkaniny i tworzywa sztuczne). Typ B odnosi się do pożarów cieczy palnych i substancji stałych, ale topiących się pod wpływem wysokiej temperatury (do tej grupy zaliczamy alkohole, oleje, tłuszcze, lakiery, smołę, parafinę itp.), natomiast typ C jest związany z zapłonem gazów palnych (takich jak etan, metan, czy wodór).
Gaśnica proszkowa – konstrukcja i charakterystyka
Gaśnica przenośna klasyfikowana jako proszkowa to cylindryczny zbiornik, który posiada dźwignię uruchamiającą zawór. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, gaśnica musi być pomalowana na kolor czerwony przy użyciu odpowiedniej farby. W jej wnętrzu znajduje się proszek gaśniczy, który wraz z uwolnieniem zaworu zostaje wyrzucony przez wężyk lub dyszę. W gaśnicach proszkowych typu ABC używa się z reguły proszków fosforanowych. Wykorzystywany w tym procesie jest gaz obojętny – dwutlenek węgla lub azot. Ugaszenie pożaru następuje na skutek odcięcia dostępu tlenu do palącego się materiału – sposób ten nazywany jest gaszeniem „na sucho”. Ten typ gaśnic jest najczęściej spotykanym ze względu na brak toksyczności proszku i dobrą penetrację ognia. Niestety ich użycie powoduje duży bałagan i silnie zanieczyszcza miejsce użycia. Dlatego należy używać ich wyłącznie w sytuacjach zagrożenia i zgodnie z przeznaczeniem, aby uniknąć spowodowania większych strat w mieniu, które po potraktowaniu proszkiem może nie nadawać się do użycia w przyszłości. Gasząc płonące urządzenia elektryczne pod napięciem do 1000 V trzeba pamiętać o zachowaniu dystansu wynoszącego minimum 1 metr, aby zminimalizować uszkodzenia sprzętu i zadbać o własne bezpieczeństwo.
Gaśnica ABC na każdą okazję
Gaśnice występują w różnych rozmiarach zależnie od ich przeznaczenia. Urządzenia przeznaczone do samochodów i małych pomieszczeń z reguły są mniejsze od tych umieszczonych w większych przestrzeniach czy instytucjach. W naszym sklepie dostępne są trzy pojemności gaśnic –
gaśnica ABC 2 kg,
gaśnica ABC 4 kg oraz
gaśnica ABC 6 kg. Wszystkie posiadają niezbędne dopuszczenia i certyfikaty, a ich produkcja jest zgodna z wymaganiami europejskiej normy EN 3. Wykorzystano w nich proszek gaśniczy DELEI FIRE ABC. Najmniejsza z nich świetnie sprawdzi się jako wyposażenie samochodu, biura czy mieszkania.
Gaśnice dostosowane do różnych pomieszczeń
Najmniejsza z nich świetnie sprawdzi się jako wyposażenie samochodu, biura czy mieszkania. Pośredni rozmiar również może sprawdzić się w pojazdach, a także w warsztatach, magazynach oraz halach przemysłowych. Największa z dostępnych gaśnic przyda się jako środek zabezpieczający przed pożarem między innymi w halach magazynowych, budynkach użyteczności publicznej, albo autobusach. Jej zbiornik nie podlega okresowym badaniom UDT i może być wielokrotnie napełniana. Stal, z której została wykonana jest wysokiej jakości i pokryta jest lakierem wysoce odpornym na warunki atmosferyczne. Do wykonania korpusu zaworu wykorzystano mosiądz. Gaśnica jest niezwykle łatwa w obsłudze dzięki załączonej instrukcji, a zintegrowany manometr pozwala weryfikować ciśnienie w urządzeniu.