Wiertarka to jedno z najbardziej podstawowych elektronarzędzi, niezbędne w wyposażeniu większości profesjonalistów pracujących w branży przemysłowej, a także w warsztatach czy zakładach rzemieślniczych. Warto ją mieć również w domu – przydaje się w wielu pracach zw. z urządzaniem czy remontami.
Wiertarki elektryczne – konstrukcja
Wszystkie dostępne w ofertach rynkowych wiertarki są narzędziami elektrycznymi, a ich konstrukcja jest w większości przypadków powtórzeniem tych samych mechanizmów, choć o różnych cechach wytrzymałościowych i różnych parametrach. Wszystkie mechanizmy zabudowane są w obudowie wykonanej z połączenia metalu i tworzyw sztucznych, wyposażonej w ergonomiczne pochwyty ułatwiające codzienne użytkowanie maszyny.
Konstrukcja wiertarek elektrycznych pozwala również podzielić je na:
-
Wiertarki ręczne – urządzenia przenośne przystosowane do pracy ręcznej.
-
Wiertarki stołowe – urządzenia przystosowane do montażu czy postawienia na stole warsztatowym.
-
Wiertarki kolumnowe – mocowane na kolumnie umożliwiającej pozycjonowanie narzędzia.
-
Wiertarka udarowa – urządzenie wyposażone w tzw. „udar”, czyli mechanizm posuwisto-zwrotny, uderzający o obrabiany materiał.
Wiertarki stołowe, wiertarki kolumnowe – zastosowanie
Wiertarka elektryczna stanowi mechanizm o określonej funkcjonalności, przystosowany do implementacji dodatków, które czynią z niej narzędzie o szerokim zakresie zastosowań. Wiercenie, wykonywanie otworów, szlifowanie i polerowanie, frezowanie, czyszczenie, mieszanie, wkręcanie i wykręcanie oraz wiele innych to czynności, w których wiertarka z odpowiednim wyposażeniem okazuje się być niezastąpiona.
W zależności od konstrukcji, wiertarki elektryczne stosowane są w różnych sytuacjach oraz do różnych zadań. Do najczęściej stosowanych należą zdecydowanie wiertarki ręczne – sprawdzają się w różnych pracach przemysłowych, warsztatowych i domowych, zarówno miejscowo, jak i w terenie. Wiertarki stołowe używane są najczęściej w warsztatach oraz tam, gdzie wykonuje się miejscowo powtarzalne prace z zastosowaniem tego narzędzia. Wiertarki kolumnowe to maszyny spotykane niemal wyłącznie w przemyśle – tu stanowią najczęściej wyposażenie linii produkcyjnych bądź montażowych. Wiertarki udarowe są dziś używane bardzo szeroko tam, gdzie mamy do czynienia z bardzo twardym, opornym materiałem – np. betonowymi ścianami naszych mieszkań.
Wiertarko-wkrętarki – jak wybrać?
Wybór wiertarki to proces, w którym, poza ogólną konstrukcją zewnętrzną (wiertarki stołowe lub kolumnowe) należy uwzględnić przede wszystkim kluczowe parametry techniczne maszyny, takie jak:
-
zasilanie kablowe lub akumulatorowe – wpływa na poręczność urządzenia i jego gotowość do pracy,
-
moc urządzenia – przekłada się na szybkość i wydajność pracy,
-
moment obrotowy – określa siłę, z jaką kręci się wiertło,
-
regulacja prędkości – pozwala dopasować ustawienia do obrabianego materiału.
-
udar – warto go wybrać do prac z bardzo twardym materiałem.
Warto zwrócić uwagę również na wielkość oraz ciężar wiertarko-wkrętarki – aspekty niezwykle ważne w przypadku długotrwałej i intensywnej pracy związanej z nawiercaniem otworów bądź wkręcaniem.
Wiertarki wkrętarki w ofercie Ehak24.pl
Sklep internetowy Ehak24.pl, oferujący szeroki zakres wyposażenia zakładów przemysłowych oraz warsztatów, ma w swoim asortymencie również profesjonalne wiertarki i wiertarko-wkrętarki o parametrach pozwalających dobrać urządzenie odpowiednio do danej pracy. Oferujemy urządzenia sprawdzone i opatrzone wszelką konieczną dokumentacją czy opieką okołozakupową. Pomagamy oszacować potrzeby i wybrać odpowiednie urządzenie.