e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych
e-hak24.pl - producent zawiesi pasowych, wężowych i łańcuchowych

Co to są podnośniki hydrauliczne i jak działają?

Definicja podnośników hydraulicznych

Podnośniki hydrauliczne to proste urządzenia, które pozwalają podnieść znaczny ciężar bez większego wysiłku. Podnośnik działa podobnie jak prasa hydrauliczna, proces podnoszenia rozpoczyna się w momencie wypchnięcia cieczy z jednej części podnośnika - do drugiej.a

Rodzaje podnośników hydraulicznych 

  • Podnośniki kolumnowe – mechanizm hydrauliczny pozwala na bezpieczne podniesienie ładunku  (najczęściej samochodu) za pomocą specjalnych łap umieszczonych w dwóch przeciwstawnych kolumnach i przeprowadzenie wszelkich prac naprawczych z podniesionym ładunkiem. 
  • Podnośniki nożycowe – dedykowany do podnoszenia ładunków na stosunkowo niewielką wysokość, w momencie podnoszenia ramiona wsporcze krzyżują się i są podobne do nożyczek – stąd potoczna nazwa „nożycowe”.
  • Podnośniki dwukolumnowe – umożliwiają elektryczne ustawienie łap podnośnika na wymaganej wysokości i wykonywanie wszelkich czynności wymagających dostępu do pojazdu/urządzenia od spodu. 

Jak działają podnośniki hydrauliczne?

Zasada działania podnośników hydraulicznych - konstrukcja każdego podnośnika hydraulicznego powinna uwzględniać cylinder i tłok. Za pomocą tłoka pompowana jest ciecz z jednej komory do drugiej przez specjalny zawór. Cylinder z kolei jest elementem, w którym znajduje się ciecz wraz z tłokiem.

Elementy składowe podnośników hydraulicznych

  • Silnik elektryczny lub spalinowy – stosowany do podnośników o większym ciężarze, najczęściej spotykany w różnego rodzaju podnośnikach dwu-, cztero- lub sześciokolumnowych. 
  • Pompa hydrauliczna – odpowiada za przemieszczenie tłoka, który wypycha ciecz z jednej części siłownika do drugiej. Pompa hydrauliczna stosowana jest w każdym podnośniku, jednak nie we wszystkich jest sterowana elektrycznie – może również poruszać tłokiem dzięki odpowiedniemu przesuwaniu wajchy podnośnika. 
  • Cylindry hydrauliczne – w zależności od rozmiaru cylindra, podnośnik może być mocniejszy lub słabszy tzn. mieć większy lub mniejszy udźwig. 
  • Układ sterujący – głównym zadaniem układu sterującego jest odpowiednie skierowanie cieczy podczas rozpoczęcia pracy podnośnika oraz natychmiastowe powrót cieczy do pierwszej komory w momencie zwolnienia tłoka. 

Proces podnoszenia i opuszczania za pomocą podnośników hydraulicznych

W codziennych pracach przy podnoszeniu i opuszczaniu ładunków można spotkać wiele różnych układów hydraulicznych. Klasyczny układ można bardzo łatwo opisać, ponieważ opiera się na zasadzie transferu energii. Do układu hydraulicznego dostarczana jest energia mechaniczna (która może pochodzić z różnych źródeł). Energię mechaniczną dostarcza się przy pomocy silnika elektrycznego, silnika cieplnego lub wykorzystując siłę ludzkich rąk przy poruszaniu wajchą podnośnika. Dostarczona energia następnie jest zamieniana w pompie i następuje wypchnięcie tłoka. 

Zastosowanie podnośników hydraulicznych

  • W warsztatach samochodowych – podnośniki mogą tu być wykorzystywane głównie w dwóch celach, a dokładniej do podniesienia pojazdów nad głowę pracownika i przeprowadzenie prac obejmujących podwozie lub tylko do uniesienia na niewielką wysokość i umożliwienia przeprowadzenia wszelkich prace przy kołach pojazdów. 
  • W przemyśle budowlanym – najczęściej spotykane podnośniki w tej branży to podnośniki koszowe, które również oparte są na tej samej zasadzie. Ramiona podnośnika z koszem i pracownikiem, podnoszone są na pożądaną wysokość za pomocą hydraulicznie regulowanych ramion kosza. 
  • W garażach mieszkalnych – mogą służyć do drobnych prac naprawczych, np. do wymiany opon. Ta grupa podnośników hydraulicznych ze względu na sporadyczne wykorzystanie – najczęściej spotykana jest w wariancie ręcznym. 
  • W innych dziedzinachpodnośniki hydrauliczne zaleca się do stosowania we wszelkich pracach, w których wymagane jest podniesienie i utrzymanie ładunku lub innego elementu za konkretnej wysokości. 

Zalety oraz wady podnośników hydraulicznych

  • Wysoka wydajność – szczelny, zamknięty układ hydrauliczny minimalizuje ryzyko wycieków, a przy prawidłowym użytkowaniu – znacznie zwiększa żywotność urządzenia. 
  • Precyzyjne podnoszenie – dzięki możliwości ustawienia podnośnika hydraulicznego w bezruchu i szerokim zakresem wysokości skokowego podnoszenia – staje się on wyjątkowo precyzyjnym narzędziem w wielu pracach.  
  • Możliwość podnoszenia ciężkich obiektów – podnośniki hydrauliczne pozwalają podnosić znaczne ciężary bez konieczności użycia siły ludzkich mięśni. 
  • Konieczność konserwacji i serwisowania – w zależności od eksploatacji urządzenia, powinno się przeprowadzać regularny przegląd podnośnika u specjalisty oraz pamiętać o doraźnych oględzinach przed każdorazowym planowanym zastosowanie podnośnika w pracy. 
  • Wysokie koszty zakupu i utrzymania – nawet niewielkie urządzenia mają dość wysokie ceny – ma na to wpływ rozmiar elementów konstrukcyjnych (tłoka, cylindra, pompy itp.) oraz materiał wykorzystany do produkcji obudowy (stal), który musi być wyjątkowo trwały. 
  • Potencjalne ryzyko awarii – podczas niewłaściwego eksploatowania urządzenia, może dojść do uszkodzenia któregoś z elementów i wycieku cieczy hydraulicznej, której brak uniemożliwia dalsze bezpieczne korzystanie z podnośnika hydraulicznego. 
Bez różnicy do jakich prac ma być wykorzystywany podnośnik hydrauliczny – z pewnością warto rozważyć jego zakup, szczególnie mając w planie podnoszenie ciężkich ładunków i biorąc pod uwagę utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas pracy. Zapraszamy do kontaktu z naszym specjalistą w celu dopasowania urządzenia do konkretnych prac, do których miałby być wykorzystywany. 
0
Lista
0
Koszyk